Muzeum Literatury: Ksiazka
Druk: ARGRAF Sp. z o.o.,
ISBN: 978-83-944964-0-1
„Warszawa Kopczyńskich/ Warsaw of The Kopczyńskis” – katalog wystawy

Dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog towarzyszący wystawie „Warszawa Kopczyńskich”, objętej honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego, otwartej w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza 13 maja 2016 r.

Pragnęliśmy podkreślić kumulację kilku dat: 200. rocznicę wręczenia księdzu Onufremu Kopczyńskiemu złotego medalu za stworzenie pierwszej gramatyki języka polskiego, 100. rocznicę urodzin Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, muzyka, pierwszego redaktora konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, 70. rocznicę pierwszej powojennej wystawy obrazów Bronisława Kopczyńskiego, znanego malarza Starej Warszawy.

Esej przedstawiający koncepcję wystawy oraz prezentujący jej bohaterów napisała kustosz Maria Dorota Pieńkowska. Ekspozycja – oddziałująca w obrazach, dźwiękach i słowach – odnosi się do wielu perspektyw: historycznej, artystycznej, rodzinnej, a także historiozoficznej i metafizycznej. W centrum uwagi jest Miasto Nieujarzmione, którego tajemnicę odczytujemy w kilku dzielących wystawę symbolicznych przestrzeniach: Język polski, Dom, Pracownia, Miasto ruin, Sztuka i Naród.

Uwagę widzów przykuwają obrazy dawnej Warszawy pędzla Bronisława Kopczyńskiego, z pietyzmem i poetyckim urokiem oddające jej niepowtarzalne piękno. Bogato ilustrowany katalog przedstawia ich reprodukcje (zbiory Muzeum Warszawy oraz prywatna kolekcja Marii Mężnickiej), zdjęcia powojennej, zburzonej stolicy (zb. Muzeum Warszawy), fotografie pamiątek oraz rękopisów związanych z rodziną Kopczyńskich.

Wszelkie publikacje Muzeum Literatury można zamawiać: Ilona Lewandowska, kancelaria@muzeumliteratury.pl
Tel. 22 831 40 61 wew. 117

W sprawach merytorycznych dotyczących publikacji i wydawnictw prosimy o kontakt z Działem Wydawniczym: wydawnictwo@muzeumliteratury.pl. Tel. 22 831 40 63
Pozostałe wydawnictwa: