„Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…”
Oddział: , Dodano: 20 października 2015

Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…
29 października 2015 – 29 lutego 2016
Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej

„Zuzanna Ginczanka. Only happiness is real life…” – read in English

Próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – (1917-1944) jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Poetka – czarująca magią słowa, mistrzyni satyry i ciętej riposty. Publikująca odważne liryki na pierwszych stronach „Wiadomości Literackich”, złośliwe satyry na łamach „Szpilek”, smakująca słowa w jedynym wydanym tomiku O Centaurach.

Kobieta – piękna, młoda, odważna. Gwiazda przedwojennej Warszawy, bywalczyni przy kawiarnianym stoliku Gombrowicza, ulubienica Tuwima, popijająca kawę w Małej Ziemiańskiej, tańcząca w Adrii i w Oazie, kochająca życie towarzyskie.

Żydówka – uciekająca z jedną walizką, tułająca się od miasta do miasta, od domu do domu, od drzwi do drzwi, w wielkim kapeluszu skrywającym „tę piękna twarz, która ją wydała”. Zastraszona. Przerażona. Aresztowana. Poniżona. Rozstrzelana. Na zawsze piękna, dwudziestosiedmioletnia, uśmiechnięta. Pozostała legendą.

Niezwykłą postać i twórczość Zuzanny Ginczanki prezentujemy przy pomocy archiwaliów z kolekcji Muzeum Literatury – rękopisów i fotografii z prywatnych albumów Ginczanki, jak również poprzez dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji. Wystawa jest próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki i zestawienia ich z dziełami artystów współczesnych. Swoje prace zaprezentują m.in.: Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Marta Deskur, Aneta Grzeszykowska, Maja Gordon, Dominik Jałowiński, Angelika Markul, Maldoror, Magdalena Moskwa, Krystyna Piotrowska, Slavs and Tatars, i in. Dzieła pokazane na wystawie będą próbą spotkania z Ginczanką, opowiedzą o jej niezwykłej twórczości, wyobraźni, wspomnieniach, kobiecości i tragicznej biografii.

Narracja wystawy poruszy tematy takie jak: doświadczenie inności, obcości; piętno piękna, cielesności, kobiecości; wołanie o podmiotową pozycję kobiety; afirmacja i utopia seksualnego wyzwolenia.

Do katalogu wystawy teksty przygotowali, m.in.: Agata Araszkiewicz, Izolda Kiec, Jarosław Mikołajewski, Marek Bieńczyk, Maria Janion, Magdalena Środa, Irena Grudzińska-Gross, i in.

Dokumentacja wystawy: fot. Maciek Bociański / ML

gin_logoWWWczb