Wystawa „Warszawa Kopczyńskich”
Oddział: , Dodano: 27 kwietnia 2016

W roku 2016 w związku z kumulacją kilku dat: 200. rocznicą wręczenia księdzu Onufremu Kopczyńskiemu złotego medalu za stworzenie pierwszej gramatyki języka polskiego, 100. rocznicą urodzin Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, muzyka, pierwszego redaktora konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, 70. rocznicą pierwszej powojennej wystawy obrazów Bronisława Kopczyńskiego, znanego malarza Warszawy, Muzeum Literatury w terminie 13 maja – 15 października 2016 r. zaprezentuje wystawę „Warszawa Kopczyńskich”.

Ekspozycja – oddziałująca w obrazach, dźwiękach i słowach – odnosi się do wielu perspektyw: historycznej, artystycznej, rodzinnej, a także historiozoficznej i metafizycznej.

W centrum naszej uwagi jest Miasto Nieujarzmione, którego tajemnicę odczytamy w kilku dzielących wystawę symbolicznych przestrzeniach: Język polski, Dom, Pracownia, Miasto ruin, Sztuka i Naród.

Z pewnością uwagę widzów przykują obrazy dawnej Warszawy z pietyzmem i poetyckim urokiem oddające jej niepowtarzalne piękno. Trudno nie zgodzić się z ich autorem, Bronisławem Kopczyńskim, który organizując pierwszą wystawę swoich prac w mieście zgliszcz stwierdzał: Entuzjazm mój i mniemanie o doniosłości znaczenia Wystawy opierały się na tej NIEZBITEJ PRAWDZIE, że w tym stanie, w jakim była przed wojną, z jej blisko siedemsetletnią patyną oraz charakterystycznymi typami mieszkańców, nie powstanie NIGDY mimo odbudowy, że jedynie w formie malarskiej można ją przekazać potomności.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
Otwarcie 13 maja 2016 r. o godz. 18.00 (ekspozycja do 15 października 2016 r.)

Autorka wystawy: Maria Dorota Pieńkowska
Kurator: Piotr Dymmel
Współpraca: Piotr Prasuła, Magdalena Durko-Stępień
Projekt plastyczny: Anna Nowak
Redakcja tekstów: Alicja Szóstka
Projekt graficzny katalogu i druków towarzyszących: KorekStudio
Opieka konserwatorska: Urszula Więch-Jędras

Fot. Anna Kowalska

 


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP