Muzeum Literatury: Ksiazka
Koncepcja merytoryczna publikacji:
Maria Dorota Pieńkowska
we współpracy z Małgorzatą Wichowską
Projekt graficzny:
Justyna Czerniakowska
Redakcja i korekta tekstów:
Joanna Pogorzelska
Rok wydania: 2012
Format: 24 cm x 30 cm i 16.5 cm x 24 cm
Okładka: miękka
Cena pakietu: 25 zł
ISBN: 978-83-89378-66-8
Władysław Sebyła. Nokturn †1940

Towarzyszące wystawie wydawnictwo w eleganckiej, choć niesztampowej oprawie graficznej, autorstwa Justyny Czerniakowskiej, składa się z pakietu dwóch publikacji.

Pierwsza z nich, to książka w warstwie ilustracyjnej wykorzystująca fotografie z bogatych zasobów archiwum Władysława Sebyły, zawierająca eseje autorek scenariusza wystawy.

Kustosz Małgorzata Wichowska w swoim tekście „Dotknięcie pamięci”. Opowieść o poecie. Archiwum Władysława Sebyły w zbiorach Muzeum Literatury drobiazgowo przedstawia, zarówno sylwetkę Poety, jak i zawartość archiwum przekazanego do zbiorów ML przez jego najbliższą rodzinę.

Esej kustosz Marii Doroty Pieńkowskiej Skazany na noc. O wystawie Władysław Sebyła. Nokturn+ 1940 przybliża natomiast koncepcję ekspozycyjną, przyświecającą autorkom przy pracy nad projektem, w której niezwykle istotną rolę odegrała metafora losu poety-żołnierza wpisującego się w dramat określany jednym znakiem: Katyń.

Do publikacji dołączone są karty z reprodukcjami prac plastycznych Sebyły, przedstawiające portrety jego najbliższych: żony Sabiny, syna Maciusia, psa Asa oraz autoportret Poety.

Druga pozycja to publikacja czystopisu wczesnego utworu Władysława Sebyły: „Bunt ludzi. Strzępy niescenicznego dramatu. 7 wizji”, z roku 1924 (zbiory Działu Rękopisów, sygnatura 882), dotąd niepublikowanego.

Wszelkie publikacje Muzeum Literatury można zamawiać: Ilona Lewandowska, kancelaria@muzeumliteratury.pl
Tel. 22 831 40 61 wew. 117

W sprawach merytorycznych dotyczących publikacji i wydawnictw prosimy o kontakt z Działem Wydawniczym: wydawnictwo@muzeumliteratury.pl. Tel. 22 831 40 63
Pozostałe wydawnictwa:
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP