„William Butler Yeats. Życie i twórczość”
Oddział: , Dodano: 17 stycznia 2014

Wystawa William Butler Yeats. Życie i twórczość (The life and works of William Butler Yeats), przygotowana przez Narodową Bibliotekę Irlandii, jest poświęcona jednemu z najważniejszych pisarzy irlandzkich, Williamowi Butlerowi Yeatsowi. Na 12 barwnych roll-upach znajdujemy opowieść o jego twórczości, życiu prywatnym, zainteresowaniach, działalności.  Językiem tekstu jest oczywiście angielski, ale Ambasada Irlandii przygotowała do niej plansze z polskim tłumaczeniem.

Wystawę w Muzeum Literatury uzupełniamy o wydania przekładów, od najwcześniejszych, przygotowanych w początku XX w. przez Jana Kasprowicza, po te ostatnie, publikowane głównie w czasopismach, oraz projekcję filmu dokumentalnego. Zainteresowani będą mogli też zapoznać się z utworami Yeatsa w specjalnie przygotowanym kąciku czytelniczym.

O wystawie mówi dr Barry Keane (UW)

Najważniejszy jest walor poznawczy tej ekspozycji w kontekście wielkiej wzajemnej atencji narodów polskiego i irlandzkiego. Yeats to odrodzenie kultury irlandzkiej pod brytyjską okupacją, powrót do celtyckich korzeni, przełożony na język nie tylko poetycki, ale także język teatru. My mamy Wyspiańskiego, Irlandczycy mają Yeatsa.

Wystawa w Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Wystawa czynna 22 stycznia – 16 lutego 2014 r.

Fot. Maciek Bociański