„Święta wiosna” – pokaz kolekcji prac Wojciecha Weissa
Oddział: , Dodano: 2 sierpnia 2013

Serdecznie zapraszamy na pokaz kolekcji prac Wojciecha Weissa z przełomu XIX/XX wieku nabytych przez Muzeum Literatury w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kolekcje muzealne” oraz dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wystawa czynna od 9 lipca do 4 września 2013 r. Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie. Godziny otwarcia i ceny biletów – więcej

Uwaga: wystawa udostępniana na życzenie.

Zwiastun wystawy:

Dokumentacja wideo wystawy:

Muzeum Literatury zakupiło w ramach programu operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kolekcje muzealne” oraz dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego unikalną rodzinną kolekcję prac Wojciecha Weissa (11 prac) powstałych na przełomie XIX i XX wieku z bezpośredniej inspiracji osobowością i poglądami moderatora Młodej Polski – Stanisława Przybyszewskiego. Zakup ten uzupełnia posiadaną już przez Muzeum Literatury kolekcję prac Wojciecha Weissa z tego okresu. Tym samym powstaje jedyny w swoim rodzaju zbiór dzieł; artefakt artystyczny będący zapisem narodzin ekspresjonistycznej formuły polskiego modernizmu. Jednocześnie dzieła te ukazują ideowe i artystyczne relacje między modernizmem polskim a sztuką północy, a konkretnie wpływ jaki najwięksi artyści norwescy – Edward Munch i Gustave Viegeland wywarli na twórczość najbardziej awangardowego twórcę Młodej Polski – Wojciecha Weissa.

Fot. Anna Kowalska

Zrzut ekranu 2013-07-2 o 11.21.16