Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej
Oddział: , Dodano: 16 czerwca 2014

Zapraszamy do Muzeum Literatury na wystawę pt. „Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej”

Jej autorami są profesor Danuta Danek i Krzysztof Hejke. Ideą wystawy jest przypomnienie sylwetki pochodzącego z Litwy lekarza i pisarza Stanisława Morawskiego, dzisiaj właściwie zapomnianego, autora m.in. wspomnienia poświęconego XIX –wiecznej pianistce Marii Szymanowskiej. Większość jego rękopisów, przechowywana w Bibliotece Ordynacji Krasińskich, uległa zniszczeniu podczas palenia Warszawy po powstaniu warszawskim. Ocalały tekst wspomnienia przechowywany jest w Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, dokąd trafił za sprawą Heleny Szymanowskiej, córki Marii, teściowej założyciela Muzeum – Władysława Mickiewicza.

Na ekspozycji zobaczymy przedwojenne wydania utworów St. Morawskiego i prace fotograficzne Krzysztofa Hejkego, dokumentujące zabytki Ustronia – rodzinnego majątku Stanisława Morawskiego.

Materiały zebrane i przygotowane przez prof. Danutę Danek i Krzysztofa Hejkego znalazły się w albumowej publikacji, która ukazała się w ubiegłym roku w Wydawnictwie Terra Nova, a którą także zobaczymy na wystawie.

Wystawa została sfinansowana ze środków Funduszu Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20

Ekspozycja czynna od 11 czerwca do 27 lipca 2014 r.

Partnerem wystawy jest „Acte Préalable”

zaiks_male