Program Mercury. Grzegorz Wróblewski. Nowa odsłona

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Wystawa w Muzeum Literatury potrwa od 6 sierpnia do 28 września 2014 roku. To pierwsza, od 1985 roku, prezentacja prac artysty w Polsce. Zobaczymy na niej wiersze i obrazy, właściwie obrazy-wiersze z kaligrafowanymi fragmentami wierszy  powstałe w latach 2013-2014. Wykonane zostały różnymi technikami: akwarele i tusz na papierze i płótnie, mieszanymi z użyciem mas papierowych, zróżnicowane formatowo.

Grzegorz Wróblewski o wystawie:

W czasie wernisażu z projektem autorstwa Pawła Kelnera Rozwadowskiego Audio-Video-Live Act „Grzegorz Wróblewski-Obrazy” wystąpią: Paweł Kelner Rozwadowski i Grzegorz Wróblewski – śpiew i recytacja oraz Maciej Dłużniewski – gitara, elektronika.

O projekcie Audio-Video-Live Act „Grzegorz Wróblewski-Obrazy”

„Same prace malarskie bez poezji i prozy Grzegorza, nie dają pełnego obrazu tego artysty. Uzupełnienie wernisażu prac malarskich, tekstami Grzegorza z muzyką na żywo, oraz obrazami video wydaje się konieczne.”

Audio-Video-Live Act składałby się z tekstów Grzegorza recytowanych/śpiewanych na żywo przez Pawła Kelnera Rozwadowskiego i samego Grzegorza Wróblewskiego, przy akompaniamencie gitary i elektroniki Macieja Dłużniewskiego. Do Każdego z tekstów wyświetlane będą animowane obrazy wideo.

Paweł Kelner Rozwadowski

Grzegorz Wróblewski o Grzegorzu Wróblewskim

Grzegorz Wróblewski – ur. 1962 r. w Gdańsku, w latach 1966-1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 w Kopenhadze.

Autor wielu książek (poezja, dramat, proza); m.in. Ciamkowatość życia (1992/2002), Planety (1994), Noc w obozie Corteza (2007), Nowa Kolonia (2007), Dwie kobiety nad Atlantykiem (2011), Wanna Hansenów (2013), tłumaczony na kilkanaście języków, m.in. na język angielski (Our Flying Objects – selected poems, 2007, A Marzipan Factory – new and selected poems 2010, Kopenhaga – prose poems, 2013). W latach 1993-1998 współpracował z pismem Brulion. Występował ze znanymi muzykami sceny jazzowej, m.in. Johnem Tchicai, Olgą Magieres, Stefanem Pasborgiem i Haroldem Rubinem.

Nie związany z Akademią Sztuk Pięknych, malarstwa/grafiki uczył się prywatnie. Swoje prace wystawia od końca lat ’80. Jego twórczość obejmuje akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej, instalacje i malarstwo.

Ważniejsze wystawy zbiorowe i indywidualne:
2014 – Muzeum Literatury w Warszawie
2013 – Galleri LB, Totem (Kopenhaga)
2011 – Bury Art Gallery, „Wonder Rooms”, (Bury, UK)
2011 – Gallery ZENIT, „Ambient”, razem z Magdą Jarząbek (Kopenhaga)
2009 – Gallery ZENIT, „Controlled Zones” (Kopenhaga)
2008 – ART EXPO 2008 (Aarhus-Viby/Dania)
2008 – Blå Time, Projekt Bloom/Wroblewski, razem z Doris Bloom (Kopenhaga)
2008 – Gallery Brantebjerg (Nykøbing Sj./Dania)
2007 – “NORD ART 2007” (Büdelsdorf/Niemcy)
2007 – Gallery Asbæk, “Sommerudstilling”, (Kopenhaga)
2007 – Den Frie, “Decembristerne”, Projekt Bloom/Wroblewski, razem z Doris Bloom (Kopenhaga)
2007 – Gallery Brantebjerg (Nykøbing Sj./Dania)
1997 – Kunstkorridoren Nådada (Kopenhaga)
1996 – Galloperiet/Christiania (Kopenhaga)
1996 – Vølund (Kopenhaga)
1992 – Gallery 2112 (Rødovre/Dania)
1992 – Gallery Arthouse (Kopenhaga)
1991 – Gallery 2112 (Rødovre/Dania)

Jarosław Klejnocki o wystawie – czytaj

Program Mercury
akryl i tusz na płótnie, 120 x 100 cm, 2013

Nic nam tutaj nie grozi – wmawiałem sobie, obserwując
stado brunatnych zwierząt baraszkujących na opuszczonym,
motelowym parkingu

(Samiec kogoś mi przypominał, czyżby John Herschel Glenn?
Tajemnicze eksperymenty pośród sosnowych zagajników?)

Odejdą, kiedy ponownie zapadnę w śpiączkę… – szukałem
ostatniej porcji białego proszku

Słońce przeistoczyło się znienacka w przeraźliwą,
metaliczną kulę