Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota
Oddział: , Dodano: 6 września 2010

Wystawa czynna: 6 stycznia – 8 marca 2011 r.

Muzeum Literatury we współpracy ze Staromiejskim Domem Kultury i Agencją Fotorzepa przygotowało wystawę „Podróż Trzech Króli według T.S. Eliota”, która będzie prezentowana w muzeum od 6 stycznia do 8 marca 2011 roku. Inspiracją dla nas był znajdujący się w holu Muzeum Literatury fresk, cudem ocalały z wojennej pożogi, powstały w XIV wieku, przedstawiający pokłon Trzech Króli.

Wiersz T.S. Eliota, jest przejmującym poetyckim zapisem podróży trzech magów do Betlejem.

Wokół tego tekstu osnuliśmy narrację wystawy. Zestawiliśmy z nim fotografie artystyczne i dokumentalne, obrazy Tomasza Tatarczyka ukazujące motyw drogi, dzieła plastyczne Marka Jaromskiego malowane na płótnach i ryte w drewnie, pustynne pejzaże Grzegorza Morycińskiego oraz młodopolskie dzieło Józefa Mehoffera „Święta Rodzina”. W wędrówce poprzez wystawę towarzyszyć nam będą przejmujące rzeźby Józefa Łukomskiego z cyklu „Hominem quero”.

Natomiast do Marka Ałaszewskiego zwróciliśmy się z prośbą o skomponowanie muzyki do „Podróży Trzech Króli”. Powstało monumentalne oratorium, którego premiera odbędzie się 6 stycznia podczas wernisażu wystawy w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Nie chcemy zdradzać Państwu przedwcześnie w jaki sposób zostanie zwizualizowany wiersz T.S. Eliota. Niech będzie to naszą małą tajemnicą, tak jak Wielką Tajemnicą pozostanie na zawsze Podróż Trzech Króli. Marzy się nam, by widz po obejrzeniu naszej wystawy powtórzył za Eliotem:

Wróciliśmy do siebie, do naszych starych Królestw,
Ale w dawnym obrządku jakoś nam już nieswojo,
Obco wśród tego tłumu zapatrzonego w swe bóstwa.
Rad byłbym innej śmierci.

Łukasz Kossowski i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz

Prezentujemy filmową zapowiedź ekspozycji w formie minidokumentu. W filmie występują autorzy wystawy: Łukasz Kossowski i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz artyści: Marek Ałaszewski (autor oratorium do wiersza T.S. Eliota) i Marek Jaromski (autor prac artystycznych). O zbiórce funduszy na rodzinne domy dziecka mówi Monika Madej z Fundacji Św. Mikołaja.

[Film zrealizowali: Piotr Dymmel – kamera; Bartłomiej Kwasek – montaż; Maciek Bociański – światła]

Patrz też:

• trójgłos o wystawie: Jarosław Klejnocki, Łukasz Kossowski, Michał Janocha
• trailer wystawy „Już są w Warszawie” – zobacz
• relacja fotograficzna i filmowa z wernisażu oraz fragmenty koncertu – zobacz
• podcast o oratorium z udziałem Marka Ałaszewskiego i Łukasza Kossowskiego – posłuchaj

Prezentujemy galerię zdjęć Maćka Bociańskiego:

Wystawa Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20

Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz

Wystawa czynna: 6 stycznia – 8 marca 2011

Wystawa pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Nycza.