„Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”
Oddział: , Dodano: 9 lipca 2015

Muzeum Literatury w Warszawie zakupiło zbiór wczesnych prac Wojciecha Weissa powstałych w latach 80. i 90. XIX wieku. Malowane w podkrakowskim Płaszowie przedstawiają stację kolejową, pociągi, okoliczny pejzaż. Obrazy te wielokrotnie opisywane i reprodukowane weszły na stałe do kanonu sztuki polskiej.

Dla nas stały się punktem wyjścia dla zorganizowania wystawy problemowej zatytułowanej: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”. W jej skład, oprócz prac Weissa wejdą dzieła innych artystów: Rafała Malczewskiego, Bronisława Linkego, Brunona Schulza, Władysława Hasiora, Jacka Sroki i Marka Ałaszewskiego. Na naszej prezentacji pragniemy zastanowić się nad istotą podróży, jej symbolicznym i metafizycznym wymiarem.

Wystawie towarzyszyć będzie projekt autorski wybitnego filmologa Jana Słodowskiego zatytułowany – „Kino kolejowe”, w którym, począwszy od 22 lipca, w Muzeum Literatury prezentowane będą wybitne filmy o tej tematyce.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury we współpracy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W Muzeum Literatury w Warszawie prezentowana będzie od 16 lipca do 14 września 2015, a następnie, jesienią 2015 roku Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie.

Fot. Maciek Bociański

belka_pociagi_s2