Młoda Polska. Słowa. Obrazy. Przestrzenie. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu
Oddział: , Dodano: 9 października 2007

Wystawa czynna 9 października – 31 grudnia 2007 r.

• katalog wystawy – zobacz

Wystawa nasza stawia sobie za zadanie złożenie hołdu największemu przedstawicielowi Młodej Polski – Stanisławowi Wyspiańskiemu. Pragniemy na okres Młodej Polski spojrzeć jego oczyma, ukazać go w jego wielowątkowości tematycznej, zmienności nastrojów, bogactwie motywów.

Dlatego prezentujemy na niej ponad 200 dzieł malarstwa i grafiki wyselekcjonowanych z muzeów i kolekcji prywatnych całej Polski od Zakopanego po Gdańsk. Wiele z nich na naszej wystawie zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy. W ten sposób pragniemy uchwycić istotę artystycznego postrzegania świata przez twórcę „Wesela” jak też oddać klimat epoki w jakiej przyszło mu tworzyć, klimat który przetrwał w najlepszych jej dziełach.

Kilka lat zajął nam wybór eksponatów na wystawę. Nasza ambicją było pozyskać obiekty najbardziej wartościowe i najpiękniejsze, o niezwykłej artystycznej randze. To dzieła Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Ludwika de Laveaux, Jana Stanisławskiego, Witolda Wojtkiewicza, Witolda Pruszkowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa, Meli Muter, Włodzimierza Tetmajera, Konrada Krzyżanowskiego, Franciszka Żmurki, Gustawa Gwozdeckiego, Jana Rubczaka, Józefa Mehoffera, Iwana Trusza, Edwarda Okunia, Władysława Ślewińskiego i wielu innych.

Strukturę ekspozycji wyznaczają sytuacje i miejsca z których artyści spoglądali na rzeczywistość i zamykali ją w artystycznym kształcie. Ich tytuły to: „Pisane z zaścianka”, ”Pisane o zmierzchu”, ”Pisane nocą”, „Pisane z Paryża”, „Pisane z Włoch”, „Pisane z Tatr”, „Pisane z Bretanii”, „Pisane spod Wawelu”,” Pisane z Bronowic”. Każdy z tych rozdziałów posiada odmienna poetykę, którą przybliżą widzowi dzieła sztuki, nieznane fotografie dokumentalne z epoki i cytaty z listów pisanych przez artystów. Stąd osobisty i intymny ton naszego pokazu. Tak więc widz ma niepowtarzalną okazję wejść w przestrzenie Młodej Polski i spojrzeć w głąb młodopolskiej „nagiej duszy”.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przy Rynku Starego Miasta 20 od 10 października do 31 grudnia 2007 roku.

Fot. Anna Kowalska / ML

Organizator: Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza
Współpraca: Muzeum Narodowe w Warszawie
Autor wystawy: dr Łukasz Kossowski
Współpraca: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Komisarze: Ewa Micke-Broniarek (Muzeum Narodowe w Warszawie), Łukasz Kossowski (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza)
Asystent: Lech Gołębiewski
Projekt plastyczny wystawy: Joanna Żamojdo, Łukasz Kossowski

Wystawa została zorganizowana dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Przy wsparciu finansowym Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Sponsorzy wystawy: Renesans Trans Sp. Z o.o., VideoOutdoor, E.Wedel, Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa.
Patronat medialny: TVP3 Warszawa, Polskie Radio PR2, Radio Józef, Stolica, Zabytki. Heritage


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP