Malenci. Ilustracje do legend kaszubskich
Oddział: , Dodano: 15 maja 2014

Zapraszamy na wystawę „Malënci. Ilustracje do legend kaszubskich” Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej. Sala dawnej Księgarni Literackiej, Rynek St. Miasta 22/24 w Warszawie.

Kaszubskie baśnie i legendy

W 2011 roku Wydawnictwo Kaszubsko-Pomorskie zdecydowało się wydać niedawno odnaleziony zbiór legend kaszubskich, zebranych przez Izabelę Trojanowską – wieloletnią redaktorkę (od 1956 roku) Biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, następnie miesięcznika „Pomerania”, a także autorkę – wspólnie z Różą Ostrowską – „Bedekera Kaszubskiego”. Ilustracje do drugiego wydania „Bedekera Kaszubskiego” (w 1974 roku) wykonała Aleksandra Baliszewska-Walicka, którą Wydawnictwo także teraz zaprosiło do współpracy nad nową publikacją.

Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są
w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.

Groteskowy humor i mroczny romantyzm ludowych opowieści znalazły wyraz w ilustracjach Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej. Wykonany w oryginalnej technice własnej, łączącej kolaż
z rysunkiem i ingerencją cyfrową, cykl czarno-białych prac jest ściśle związany z tekstem, a zarazem poprzez swoją malarskość przekracza ramy wydawniczego mainstreamu.

Wystawa czynna od 8 maja do 29 czerwca 2014 r.