„Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i Stasys Eidrigevičius”
Oddział: , Dodano: 12 października 2018

Czym byłaby ojczyzna, gdyby nie miała imienia?

Litwa Mickiewicza i Litwa Stasysa. Litwa pierwszej połowy XIX wieku, zaklęta w Balladach i romansach oraz Litwa z drugiej połowy wieku XX, zatrzymana w czarno-białym kadrze artysty o międzynarodowej sławie.

Czy mają ze sobą coś wspólnego? Co to za przestrzenie? Gdzie położone? A może – jak podpowiada autor wystawy, Jarosław Mikołajewski – wymykają się one kategoriom ziemskim? Może to obszar serca i duszy?

Niepublikowane ilustracje do Ballad i romansów…

Pierwsza część wystawy wprowadza nas w umowny świat pracowni artysty. Ukazuje warsztat jego pracy i powstałe tu rysunki. Zaprezentujemy siedem, niepublikowanych dotąd ilustracji do Mickiewiczowskich ballad. Kolejne etapy ekspozycji wprowadzają nas w świat osobistej, „litewskiej” wyobraźni Stasysa, niekoniecznie osadzonej w słowie poety. Prezentujemy grafiki, fotografie, uchwytujące codzienne sytuacje mieszkańców litewskiej prowincji oraz słynne Smutki – drewniane maski, rozwinięte w przestrzenne aranżacje parateatralne.

Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i Stasys Eidrigevičius wystawa szuka odpowiedzi na pytanie, czy artysta współczesny – urodzony i ukształtowany na Litwie, ale od lat mieszkający w Polsce – rozpoznaje siebie w Litwie wybitnego polskiego romantyka.

Wystawa będzie trwała od 11 października do 31 grudnia 2018 roku.

Pomysłodawca wystawy: Jarosław Mikołajewski
Kuratorki: Joanna Pogorzelska, Zuzanna Rosińska-Waś
Projekt plastyczny wystawy: Joanna Dymmel
Projekty graficzne: Dominika Raczkowska 

Fotografie Anny Kowalskiej:


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP