Andrzej Bobkowski. Życie zapisane. Wystawa w 100. lecie urodzin
Oddział: , Dodano: 8 października 2013

Andrzej Bobkowski. Życie zapisane
Wystawa w 100. lecie urodzin
(1913-2013)

24 października 2013 – wystawa przedłużona do 31 stycznia 2014
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Zapraszamy na wystawę Andrzej Bobkowski. Życie zapisane, którą pragniemy uczcić setną rocznicę urodzin znakomitego autora. Chcemy pokazać pisarza, ale nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, bowiem prace ściśle literackie pozostają w tym wypadku w cieniu innych działań pisarskich naszego bohatera.

Prezentujemy zatem Bobkowskiego epistolografa i diarystę: autora paru tysięcy listów i kilku różnej objętości dzienników osobistych.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginały listów i kartek pocztowych z różnych okresów życia pisarza. Pozwoli to na prześledzenie ewolucji jego sztuki epistolograficznej i pocztówkowej. Dużą atrakcją wystawy będzie młodzieńczy dziennik Bobkowskiego, od którego zaczęła się jego przygoda z literaturą dokumentu osobistego.

Wreszcie, możemy zapowiedzieć sensację – pokażemy, po raz pierwszy w Polce, autentyczny dziennik Andrzeja Bobkowskiego, prowadzony przez niego w czasie II wojny światowej we Francji, który stał się podstawą „Szkiców piórkiem” – najbardziej znanej jego książki. Zeszyty te zostały wypożyczone na wystawę przez Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.

Eksponaty piśmiennicze uzupełniamy bogatą dokumentacją fotograficzną. Prezentujemy zdjęcia robione Bobkowskiemu, jak również jego autorstwa. Wiele z nich zostanie pokazanych po raz pierwszy.

Życie zapisane – czyli utrwalone.
Życie zapisane – czyli przekazane nam niejako w spadku.


Autorzy wystawy:
dr Maciej Nowak – scenariusz, kurator
Katarzyna Jakimiak – współpraca, komisarz
Urszula Gumińska – projekt druków towarzyszących wystawie

Fot. Anna Kowalska / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP