Wystawa z okazji XXX-lecia „Zeszytów Literackich”
Oddział: , Dodano: 7 listopada 2012

Wystawa czynna będzie: 12 listopada 2012 r. – 3 lutego 2013 r.
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
(w salach dawnej księgarni literackiej)

„«Zeszyty Literackie» były istotnym ogniwem wolności w trudnych latach osiemdziesiątych. Należały do tej małej bohaterskiej konstelacji, która tworzyła wzór mądrze i dalekowzrocznie zagospodarowanej wolności. Okazało się to bezcenne w 1989 roku. Konstelacja autorów tworzących «Zeszyty», indywidualne drogi każdego z nich tworzą żywe i pełne inwencji miejsce na mapie literatury dzisiaj. Ale nie o samą literaturę tu chodzi. Jest w «Zeszytach» świadomość sytuacji duchowej dzisiejszej Europy. «I cóż po poecie w czasie marnym?». Czy jest dzisiaj osiągalna miłoszowska «dykcja nowa», indywidualne, suwerenne słowo, które uchwyci rzeczywistość? «Zeszyty» dają jedną z najbardziej ważkich odpowiedzi na to pytanie Hölderlina”.

Waldemar Dąbrowski

Wystawa poświęcona jest historii „Zeszytów Literackich”. Pismo zostało założone w 1982 roku w Paryżu, dziesięć lat później, w roku 1992, redakcja przeniosła się do Polski. Założycielem i redaktorem naczelnym „Zeszytów Literackich” jest Barbara Toruńczyk, zespół redakcyjny tworzyli i tworzą: Stanisław Barańczak, Ewa Bieńkowska, Josif Brodski (zm. 1996), Tomasz Cyz, Petr Král, Ewa Kuryluk, Mikołaj Nowak-Rogoziński, Roberto Salvadori, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk. Wśród stałych współpracowników kwartalnika byli i są: Józef Czapski, Czesław Miłosz, Timothy Garton Ash, Joanna Guze, Zbigniew Herbert, Konstanty A. Jeleński, Krzysztof Jung, Leszek Kołakowski, Jan Kott, Paweł Hertz, Jacek Woźniakowski, Tomasz Różycki, Leszek Szaruga, Magdalena Tulli. Winietę i okładkę pisma zaprojektował Jan Lebenstein.

Wystawa zorganizowana przez Fundację Zeszytów Literackich
Narodowe Centrum Kultury