Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące
Oddział: , Dodano: 17 września 2010

Wystawa czynna: 8 listopada 2010 – 14 lutego 2011.

Wystawa zatytułowana „Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące” jest propozycją wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie zadane przez Friedricha Hölderlina : „ I cóż po poecie w czasie marnym?” Tematem ekspozycji jest las jako przestrzeń bytujących w nim indywidualności – drzew.

Drzewa symbolizują poetów towarzyszących w drodze tym, którzy podejmują ryzyko poszukiwania istoty bytu.

Nośnikami wierszy uczyniliśmy belki ze zrujnowanego dworku. To na nich ręką artystki Anny Marii Bauer zostały zapisane fragmenty wierszy kilkudziesięciu autorów, od Homera do Herberta. Powstała w ten sposób opowieść o życiu duchowym rozwijająca się od „Wysokich drzew” poprzez „Czarodziejski ostęp” i „Las bolesny” aż do „Lasu mistycznego”. W każdej z tych przestrzeni poezja pozwala zajrzeć pod podszycie rzeczywistości. Wśród splątanych ścieżek pojawia się niekiedy „prześwit” – błysk zrozumienia.

Może niektórym z nas ta wędrówka po „lesie poetów” w Muzeum Literatury pozwoli zgodzić się z cytowanym wyżej autorem, który powiadał:

„Co się ostoi ustanawiają poeci”

„Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące”
Scenariusz: Maria Dorota Pieńkowska
Prace artystyczne: Anna Maria Bauer
Aranżacja plastyczna: Mikołaj Andrzej Jurkiewicz
Komisarz: Piotr Dymmel

Zapowiedź wystawy:

[Realizacja materiału: Piotr Dymmel (kamera) & Bartłomiej Kwasek (montaż)]

W zapowiedzi występują: Maria Dorota Pieńkowska – autorka scenariusza wystawy, Anna Maria Bauer – autorka prac artystycznych oraz Mikołaj Andrzej Jurkiewicz – autor aranżacji plastycznej.

Trójgłos o wystawie: Jarosław Klejnocki | Maria Dorota Pieńkowska | Krzysztof Rutkowski

Fotografie ekspozycji:

[fot. Maciek Bociański / ML]

Wystawa Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz

Wystawa czynna: 8 listopada 2010 – 8 lutego 2011

„Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące” – katalog wystawy – zobacz