Podcast „Z archiwum fonicznego”: Olgierd Budrewicz
Oddział: , Dodano: 21 listopada 2011

20 listopada 2011 r. zmarł Olgierd Budrewicz – pisarz, dziennikarz, podróżnik, varsavianista. Miał 88 lat.

„Człowiek normalnie określa swój zawód pewnymi zdolnościami, powołaniem, talentem. Ale są również przypadki, które odgrywają sporą rolę w życiu, a ponadto są pewne sytuacje, które zmuszają nas do wyboru takiej, a nie innej drogi. Ze mną było trochę podobnie” – mówi pisarz w rozmowie z Dorotą Pieńkowską z Muzeum Literatury.

Przedstawiamy archiwalną wypowiedź pisarza, który opowiada o tym, w jakich okolicznościach zajął się pisaniem.

Posłuchaj:

Nagranie pochodzi ze zbiorów fonicznych Muzeum Literatury: 26 marca 1986 r.

Olgierd Budrewicz urodził się 10 lutego 1923 r. w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, podczas II wojny był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny współpracował jako dziennikarz m.in. z „Przekrojem”, „Tygodnikiem Warszawskim” i „Słowem Powszechnym”.

Pisarz dotarł do ponad 160 państw, do niektórych jako pierwszy polski dziennikarz. Wydał ponad 20 książek, w których opisywał wielkie miasta, przedstawiał niezwykłych ludzi, z którymi się przyjaźnił.