Podcast: Marek Ałaszewski i Łukasz Kossowski o oratorium „Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota”
Oddział: , Dodano: 12 lutego 2011

Przedstawiamy podcast z udziałem Marka Ałaszewskiego, autora oratorium do „Podróży Trzech Króli wg T.S. Eliota”. Z kompozytorem rozmawia Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury. W podcaście prezentujemy obszerne fragmenty monumentalnego dzieła Marka Ałaszewskiego.

Posłuchaj:

Autor oratorium, Marek Ałaszewski, to kompozytor, wokalista, malarz, lider legendarnej grupy muzycznej „Klan”. Oratorium zostało napisane do wiersza T.S. Eliota, który to wiersz jest przejmującym poetyckim zapisem podróży trzech magów do Betlejem. Wokół tego tekstu osnuliśmy narrację wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Oratorium miało swoją premierę 6 stycznia 2011 r. podczas wernisażu wystawy „Podróż Trzech Króli wg. T.S. Eliota”.

Podcast z udziałem Marka Ałaszewskiego i Łukasza Kossowskiego zdradza kulisy powstania utworu, rozmowa jest głęboko zakorzeniona w kontekstach kulturowych, estetycznych, historycznoliterackich oraz muzycznych. To niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać fragmentów tego monumentalnego, wyjątkowego dzieła, oraz wejść w narrację, która towarzyszyła autorom wystawy i muzyki.

Premiera oratorium nie byłaby możliwa bez wsparcia Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Wiersz Eliota w tłumaczeniu Antoniego Libery. Podcast zrealizował Bartłomiej Kwasek z Muzeum Literatury.

[Marek Ałaszewski – fot. Maciek Bociański / ML]