„Pimpuś Sadełko na 102! Maria Konopnicka in memoriam”
Oddział: , Dodano: 10 listopada 2011

Wystawa czynna od 6 grudnia 2011 r. do 1 czerwca 2012 r.

Koty, w większej liczbie, miały już okazję gościć w murach Muzeum Literatury – na wystawie Antologia kota, która miała ambicję ogarnięcia tego tematu w historii literatury polskiej i światowej. Teraz wyjmujemy z owej Antologii jedną pozycję i zachęcamy dzieci do wejścia w sam środek niezwykłych przygód Pimpusia.

Patrz też:

• „Po co nam książki?” Konkurs i uczniowska sesja naukowa – zobacz
• Maria Konopnicka „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” – więcej

Wystawa jednej książki, zapraszającej do swego wnętrza, to propozycja, która może stać się otwarciem cyklu spotkań najmłodszej naszej publiczności z wybranymi dziełami literatury dziecięcej. Proponujemy dzieciom zaprzyjaźnienie się z literackimi bohaterami poprzez różne sposoby zachęcające do aktywnego uczestnictwa w świecie stworzonym przez wybitną pisarkę. Anna Maria Bauer opracowała planszową grę i loteryjkę, wprowadzając w nawiązaniu do przedwojennych ilustracji Bogdana Nowakowskiego nowy element wykraczający poza wiek XIX, kiedy to Pimpuś zaistniał – jazzową orkiestrę Kota Duka. W ten sposób dajemy sygnał współczesnemu pokoleniu, że raz stworzona postać żyje swoim własnym życiem poza granicami epok i stylów, że każdy czas tworzy swoją barwę i swoją muzykę, czasami piękną, czasami tylko kocią, a czasami i piękną i kocią.

Pokazujemy okładki poprzednich edycji kultowej książeczki, a także fotosy ze spektakli teatralnych z Pimpusiem w roli głównej. Pojawia się współczesna propozycja – książka dźwiękowa.

Zachęcamy także dzieci, aby zainspirowane kocimi pomysłami, zechciały przedstawić własne propozycje w dziedzinie poezji, muzyki i tańca.

Wejście do środka książki, utożsamienie się z jej bohaterami i – przy okazji dobrej zabawy – zapoznanie się z Osobą, która ową bliską nam postać stworzyła – to cel, który postawili przed sobą autorzy projektu.

Jest więc tutaj także miejsce, gdzie przypominamy życie i twórczości poetki ze szczególnym uwzględnieniem dzieciństwa przeżytego w Suwałkach. Jak różniło się ono od dziecięcych lat naszej współczesnej, najmłodszej publiczności można sobie uświadomić przywołując cytat z noweli Anusia:

(…) Nie opodal od okna stało wysokie, białe i puszysto zasłane łóżko Anusine, na którym piętrzyło się kilka poduszek ukoronowanych „jaśkiem” z falbaną i wszywkami. „Jasiek” ten był przedmiotem moich gorących pożądań, gdyż dość było wetknąć w niego zwinięty ręcznik i przewiązać chustką do nosa, aby mieć „dziecko w poduszce” (…)
Zazwyczaj zaś trzeba było piastować mały, drewniany, owinięty w chustkę pokojówki stołeczek (…)

Wystawa adresowana jest do dzieci, choć sądzimy, że ich rodzice także znajdą dla siebie miejsce w stworzonym przez Marię Konopnicką świecie. W czasie jej trwania przewidujemy liczne atrakcje…ale o tym…cicho….sza… Lubimy przecież niespodzianki?

Trwałą pamiątką pozostanie książeczka – nowa edycja Szkolnych przygód Pimpusia Sadełko. Mamy nadzieję, że będzie to pierwsza pozycja w przyszłej Bibliotece Młodego Muzealnika. Koty i książki to wszak dobra wróżba na przyszłość…

Realizacja pomysłu „Pimpuś na 102” stała się możliwa dzięki dotacji z Urzędu Miasta Warszawy. Muzeum Literatury stanowi na mapie stolicy miejsce spotkań szczególnej natury – kameralnego, bezpośredniego obcowania z poezją i sztuką. Koty szczególnie cenią sobie intymność – może dlatego tak bardzo pociąga je staromiejskie Muzeum?
Zachęcamy dzieci: Podążajcie śladami miękkich łap, zabierzcie ze sobą przyjaciół!

Wystawę otwieramy na Mikołajki i będzie się dużo działo, zanim ją zamkniemy.

Wystawa Pimpuś Sadełko na 102! Maria Konopnicka in memoriam
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Wstęp na wystawę bezpłatny! Godziny otwarcia – zobacz

Wystawa czynna: 6 grudnia 2011 – 1 czerwca 2012

Autorzy wystawy:
Scenariusz: Maria Dorota Pieńkowska
Projekt plastyczny: Andrzej Jurkiewicz, Anna Maria Bauer, Gabriela Patrycy.
Komisarz: Piotr Dymmel

Fotografie z otwarcia wystawy. Fot Anna Kowalska


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP