Pejzaże – Rośliny – Daleko od natury
Oddział: , Dodano: 9 października 2014

Zapraszamy do Muzeum Literatury na wystawę obrazów Zofii Trzebińskiej-Nagabczyńskiej PEJZAŻE – ROŚLINY – DALEKO OD NATURY

Projekt towarzyszący wystawie „Sztuka i Naród”.

Zofia Trzebińska-Nagabczyńska jest siostrą Andrzeja Trzebińskiego, poety, publicysty, redaktora konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, rozstrzelanego przez Niemców w 1943 r. Nadany przez brata konspiracyjny pseudonim „Magdalena”, stał się jej potocznym imieniem.

Początki edukacji artystycznej Magdaleny związane są ze Szkołą Architektury im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie. Po zakończeniu wojny studiowała malarstwo w studiu prof. Rychtarskiego w Łodzi, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1946 roku zdecydowała się na nielegalny wyjazd z Polski. Kontynuowała studia malarskie w École Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Ze względów rodzinnych wróciła do kraju, gdzie wykonywała szereg różnorodnych prac z dziedziny sztuki użytkowej.
Projektowała malarstwo monumentalne na jedwabiu do polskich pawilonów na targach międzynarodowych w Paryżu, Pekinie, Izmirze i Poznaniu. Jest autorką projektów dekoracyjnych tkanin drukowanych dla „Ładu”. Wykonywała również malarstwo ścienne i mozaiki. W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego prowadziła studia nad kolorem we wnętrzach mieszkań komunalnych.

Od 1981 roku mieszkała w Kanadzie, gdzie zajmowała się wyłącznie malarstwem i gobelinami. W 1992 roku prezentowała malarstwo sztalugowe na wystawie w galerii TORONTO STAR.

W 1995 roku powróciła do Warszawy i poświęciła się malarstwu bardziej osobistemu, w którym mieszczą się, zarówno sielskie pejzaże z dzieciństwa, jak i obrazy suche, abstrakcyjne, zaprzeczające tej sielskości.

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20

Wystawa czynna od 8 października do 30 marca 2015 r.