Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego
Oddział: , Dodano: 5 lutego 2013

Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego.

Wystawa czynna: 21 marca – 30 kwietnia 2013 r.

Podstawową kategorią malarstwa Morycińskiego jest jego intymność i dominująca w nim cisza. To działanie świadome, jak stwierdza artysta, rozmyślne „odwracanie się tyłem do kreowanych mód”. Jednocześnie to wybór postawy twórczej malarza symbolisty, który pod powierzchnią zmysłowych wrażeń poszukuje znaczeń głębszych. Nie interesuje go malarski opis rzeczywistości, lecz dotarcie poprzez medium koloru i światła do istoty niedającego się opisać esse.

Wystawa składa się z rozdziałów: Intymnosć, Ceremonie, Demony, Pejzaże, Japonia.

Podcast o wystawie – posłuchaj | Katalog wystawy – zobacz

Grzegorz Moryciński – wybitny malarz średniego pokolenia nawiązujący w swej twórczości do sztuki Młodej Polski. Autorem wystawy jest Łukasz Kossowski.

Credo artystyczne Morycińskiego brzmi: „malarstwo jest dla mnie formą najbardziej intymniej ludzkiej komunikacji, formą idącą obok poezji i muzyki. Poszukuję swego maksymalnego osobistego stosunku do świata innych. Próby wtrącenia malarstwa w dekoracyjność lub negowanie jego powagi i ważności godzą bezpośrednio w wieloznaczność i zawiłość psychicznego świata człowieka”.

Deklarowana zasada synestezji zostanie unaoczniona na naszej wystawie na której pokażemy ponad sto obrazów olejnych, akwarel i pasteli artysty, a także zaprezentujemy jego poezje. Całość zespolą autorskie ścieżki dźwiękowe.

Zapowiedź wystawy:

Wystawie towarzyszą autorskie programy edukacyjne przybliżające różne aspekty symbolizmu, począwszy od jego klasycznej postaci w sztuce II połowy XIX w., aż po sztukę współczesną, z malarstwem Grzegorza Morycińskiego na czele. Katalog wystawy zawiera bogaty materiał ilustracyjny oraz eseje, autorstwa prof. Andrzeja Osęki Pustki intymne, Katarzyny Maleszko (Muzeum Narodowe w Warszawie), traktujący o dalekowschodnich inspiracjach w twórczości Grzegorza Morycińskiego i Łukasza Kossowskiego Lustra ciszy. Joanna Kania z wielką dbałością o szczegóły opracowała niezwykle bogate kalendarium życia i twórczości bohatera wystawy oraz wybraną bibliografię wraz z doborem fotografii. Dyrektor Muzeum Literatury dr Jarosław Klejnocki opatrzył katalog wstępem.

Zapraszamy!

Koncepcja i scenariusz: Łukasz Kossowski
Komisarz: Monika Ochnio
Koordynacja projektu: Anna Lipa
Aranżacja plastyczna stanowi adaptację projektu plastycznego wystawy Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta autorstwa Roberta Pludry i Macieja Szczepańskiego
Projekt aranżacji: Łukasz Kossowski, Rafał Kossowski, Katarzyna Buda.

Fot. Maciek Bociański


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP