Muzeum Literatury: Ksiazka
Ilość stron: 80
Format: 16, 5 cm x 23, 5 cm
Okładka: miękka
Konstanty A. Jeleński „Kultura: Polska na wygnaniu”

Autoryzowany przekład artykułu opublikowanego w miesięczniku „Le Débat” w lutym 1981 roku, napisanego na prośbę redaktorów Pierre Nora i Krzysztofa Pomiana. Tekst ukazał się w dziale Lieux et Milieux, który dotyczył ważnych miejsc i środowisk na mapie intelektualnej Europy i Stanów Zjednoczonych. Artykuł Jeleńskiego, przetłumaczony na język polski przez Irenę Smolar, Barbarę Toruńczyk i Marcina Króla, po raz pierwszy ukazał się na łamach emigracyjnego „Aneksu”.

Publikacja zawiera również referat przygotowany przez Jeleńskiego na kolokwium poświęcone prasie polskiej, które odbyło się w Lille w 1985 roku. Tekst ten w tłumaczeniu Julii Juryś również ukazał się w „Aneksie”.

Zawartość:

Konstanty A. Jeleński
„Kultura”: Polska na wygnaniu

Konstanty A. Jeleński
O „Kulturze” raz jeszcze

Constantin Jeleński
La Pologne en exil

Constantin Jeleński
Le rôle du mensuel „Kultura” en France

Wersja francuskojęzyczna: Kultura, La Pologne en exil
Opracowanie edytorskie: Piotr Kłoczowski
Opracowanie redakcyjne: Maria Brunstein, Henryk Citko