Niecodzienna sceneria wystawy zorganizowanej z okazji 100. Rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza jest głównym walorem nowej ekspozycji. Jerzy Kalina, artysta plastyk, znany performer zaprojektował scenografię do takich utworów jak: „Ferdydurke”, „Iwona księżniczka Burgunda”, „Trans-Atlantyk”, „Ślub” i „Kosmos”.
Zamierzeniem Jolanty Pol – autorki scenariusza i kuratora wystawy, było zaprezentowanie Witolda Gombrowicza nie tylko jako autora tych utworów, lecz także jako ich bohatera. To właśnie on będzie przedstawiał i komentował swoje dzieła, będzie wprowadzał nas w specyficzny klimat swojej prozy. Autorzy ekspozycji starali się, aby widz wchodził w interakcję z Pisarzem, żeby nie zostawał obojętny na kolejne jego prowokacje i obrazoburcze stwierdzenia. Dodatkowy walorem ekspozycji są pamiątki po Gombrowiczu, archiwalne zdjęcia i rękopisy.
Wystawa jest zarówno adresowana do uczniów gimnazjów jak i liceów. Wykłady i lekcje muzealne przeprowadzane są przez wykwalifikowanych pracowników – kustoszy Muzeum Literatury i są bezpłatne; należy jedynie zgłosić wcześniej grupę pod numerem telefonu – 22 831 76 91.
Opłata za zwiedzanie całego Muzeum Literatury wynosi 4 PLN od osoby w zorganizowanych grupach, nauczyciele mają wstęp bezpłatny.
Wystawa „Ja, Ferdydurke…” czynna będzie do 31 grudnia 2004 roku.