Ikona domowa ze zbiorów Petro i Andrieja Costinów
Oddział: , Dodano: 10 listopada 2010

Zapraszamy na wystawę do Muzeum Literatury. Wystawa czynna: 23 listopada 2010 – 16 stycznia 2011. Wstęp wolny.

Zapraszają: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przy współpracy Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, Stowarzyszenia Polska-Mołdawia oraz Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowa.

Wystawa odbywa się pod Patronatem Jego Ekscelencji Iurie Bodruga Ambasadora Republiki Mołdowy w Polsce.

Ikony z kolekcji Petro Costina, zebrane na przestrzeni ćwierćwiecza, powstały od końca XVII do początku XX wieku, na Ukrainie, w Mołdawii (Mołdowie) i innych rejonach byłego Związku Radzieckiego. Z punktu widzenia ikonografii, wpisują się one w styl bizantyjski, z cechami artystycznymi właściwymi dla szkół rosyjskich, a niektóre z wpływami katolickimi. Pojawiają się również z symboliką właściwą dla historycznej strefy Besarabii – obecnego terytorium Republiki Mołdowa.

Przestawiamy zwiastun filmowy. O wystawie opowiada Katarzyna Jakimiak, kustosz ds. promocji i komisarz ekspozycji „Ikona domowa…”

[Realizacja materiału wideo: Bartłomiej Kwasek / ML]

Kolekcja przedstawia ok. 30 tematów: ze Starego i Nowego Testamentu, świętych i osobistości religijne, kanonizowane przez Cerkiew Prawosławną. Osobną grupę stanowią różnorodne wyobrażenia Matki Bożej z Dzieciątkiem, niektóre świetnie znane, inne oryginalne jak Chyrbowiecka Matka Boska, znana głównie w Mołdowie. Występują charakterystyczne dla rosyjskiej szkoły malarstwa ikonowego: Smoleńska Matka Boska, Kazańska Matka Boska, Władimirska Matka Boska, ikony ze scenami z życia Przenajświętszej Dziewicy: Wstąpienie Matki Bożej do świątyni, Zwiastowanie, Opieka Matki Boskiej, Zaśnięcie Matki Bożej.

Obraz Jezusa Chrystusa przedstawiany na różnorodnych ikonach: Chrystus Pantokrator, Ucieczka z Egiptu, Chrzest Pana Jezusa Chrystusa, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa i innych.

Pośród prezentowanych ikon – dużo wyobrażeń świętych, w tym: Archanioła Michała, Archanioła Gawryły, Świętego Grigorija, Świętego Dymitra, Świętego Mikołaja, Świętego Dosoftieja, Świętego Ilii, Świętych Hierarchów Grigorija, Joanna i Wasilija.

Właściciel kolekcji, Petro Kostin jest kolekcjonerem z 40 letnim stażem, twórcą Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowy.

„Zawsze marzyłem o pokazaniu w świetle dnia skrytych w mroku relikwii, które okazują się świadkami naszej tożsamości.. To rezultat długich lat poszukiwań, wysiłku, radości i rozczarowań i jestem szczęśliwy, że mogę pokazać i innym ludziom płody swoich poszukiwań” – mówi Petro Costin.

Wychował się w wierzącej prawosławnej rodzinie w Besarabii. Jego matka śpiewała w chórze cerkiewnym, a ojciec był ktitorem – starostą cerkiewnym – w rodzinnej wsi. W ten sposób wzrósł wśród ikon i wchłonął w siebie miłość do nich. W Rosji, na Ukrainie, w Rumunii, Mołdowie – wszędzie znajdował eksponaty cenne dla swojej kolekcji, która obecnie liczy ponad 150 ikon. „Zaraził” swoją pasją także syna Andrzeja.

O niezwykłości kolekcji stanowi fakt, że nieobecne są w niej prawie ikony cerkiewne. Absolutną większość obiektów stanowią ikony domowe, które jakby chronią ciepło rodzinnych ognisk. „ Jeśli trafiały do mnie ikony cerkiewne, ja je oddawałem do świątyń” – opowiada Kostin. Stan zachowania ikon jest zasadniczo dobry, choć nie zostały poddane konserwacji. Jakby w sobie zachowują pamięć o przeszłości. „Przedstawiają one – każda z ikon – prawdziwą księgę życia.”

[fot. Anna Kowalska / ML]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP