Wystawa prezentuje wybrane prace graficzne i rzeźbiarskie z gdańskiej kolekcji prac Güntera Grassa znajdującej się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w 90-tą rocznicę urodzin Artysty.
Wystawie towarzyszy katalog wszystkich prac Autora znajdujących się w kolekcji.
Twórczość plastyczna Grassa jest w nierozerwalny sposób związana z jego pisarstwem. Jego grafiki, rysunki i rzeźby nie są bynajmniej ilustracjami literatury sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor, pojęć, które Grass opisuje szczegółowo w swoich książkach. Portretowane postacie, zwierzęta, przedmioty, pejzaże przeważnie nie są tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają. Jednocześnie stanowią pewien zamknięty zbiór definiujący Grassowski mikrokosmos pojęć i idei. To znaki szyfrujące przekaz autora czynnie i żywo zaangażowanego w sprawy świata, licznych społeczności i ich małych ojczyzn. Dając głos i przyoblekając w obraz owo repertorium symboli, wypowiada się Grass polifonicznie na tematy zarówno drobne i uniwersalne, dotykające zarówno wielkich narodów, jak i pojedynczych ludzi.
Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji 141 dzieł zmarłego w 2015 roku Noblisty. Grass – urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, a od 1993 roku Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej i plastycznej. Jako autor Trylogii gdańskiej, Grass doczekał się sławy na całym świecie jako pisarz. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999 roku otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie.
Kurator: Marta Wróblewska
Wystawa „Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze” jest organizowana w partnerstwie z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
11 stycznia – 5 lutego 2017
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa