W zbiorach Biblioteki Muzeum Literatury znajdują się książki, czasopisma, stare druki, muzykalia, mapy, druki ulotne, plakaty oraz duży zespół wycinków prasowych z XIX i XX wieku. Głównym kierunkiem gromadzenia jest literatura polska XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem epoki romantyzmu i Adama Mickiewicza. Gromadzone od początku istnienia Muzeum mickiewicziana, uzupełnione drukami dotyczącymi powstań narodowych, Wiosny Ludów, Wielkiej Emigracji, stanowią bodaj najpoważniejszy w Polsce zbiór do badań nad Mickiewiczem i jego epoką.
Bogato reprezentowana jest literatura Młodej Polski, okresu międzywojnia oraz współczesna literatura krajowa i emigracyjna. W dużej mierze księgozbiór koresponduje z archiwami rękopiśmiennymi przechowywanymi w naszym Muzeum, co stwarza dogodne warunki pracy dla badaczy literatury oraz osób opracowujących zbiory.
W czytelni, z księgozbioru podręcznego można korzystać z najważniejszych opracowań, słowników, monografii, pozycji bibliograficznych.
Główny zrąb zbiorów bibliotecznych stanowią książki zabytkowe – rzadkie i cenne egzemplarze jednostkowe oraz całe kolekcje książkowe. Do najważniejszych i najciekawszych kolekcji należą księgozbiory m.in. Juliana Tuwima, Melchiora Wańkowicza, Marii Dąbrowskiej, Jana Brzękowskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Leopolda Staffa, Zofii Nałkowskiej, Jerzego Andrzejewskiego, Jerzego Stawińskiego. Wiele z poszczególnych egzemplarzy opatrzone są równie cennymi dedykacjami.
Zbiory objęte są katalogami alfabetycznymi: książek, czasopism, starych druków, nut, kartografii oraz katalogiem przedmiotowym (obejmującym nabytki od 1986 r.). Czytelnicy mogą także skorzystać z komputerowego katalogu książek (obejmującego nabytki od 1997 r.). Prowadzone są kartoteki: portretów, ilustratorów, dedykacji, proweniencji, introligatorów.
Biblioteka udostępnia zbiory:
poniedziałki, wtorki, piątki w godz. 9.00 – 15.30
środy, czwartki w godz. 9.00 – 17.30 (z wyjątkiem miesięcy letnich, w których Biblioteka działa codziennie do 15.30.)
Rewersy realizowane są do 14.30.
Zbiory udostępniamy wyłącznie na miejscu. W związku z tym, że część zbiorów magazynowana jest w oddziałach Muzeum, czas oczekiwania na realizację tych rewersów wynosi do 7 dni.
Wyjątek stanowią wypożyczenia międzybiblioteczne oraz wypożyczenia w ramach współpracy pomiędzy instytucjami kulturalnymi i naukowymi.
Czytelnia Biblioteki Muzeum Literatury jest czynna od 1 lipca 2021 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00.
Obowiązuje limit 2 osób, z czytelni można korzystać po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu wizyty. Kontakt: 22 831-40-61 wew. 113 lub 124
Uwaga! Wszystkie osoby przebywające na terenie Biblioteki są zobowiązane do przestrzegania rygoru sanitarnego, w tym:
1) zakrywania ust i nosa,
2) dezynfekcji dłoni,
3) zachowania dystansu.
Czytelnik, który nie zastosuje się do powyższych zasad, zostanie wyproszony z Biblioteki.