Wystawa czynna do 12 sierpnia 2012 r.
Zapraszamy na wystawę zorganizowaną z okazji 50. rocznicy śmierci Władysława Broniewskiego, poety o bogatym, wartościowym dorobku i skomplikowanej, niejednoznacznej biografii, stanowiącej odbicie burzliwej historii Polski w XX wieku.
Głównym zamierzeniem autorów wystawy jest przypomnienie postaci Władysława Broniewskiego – uwolnienie go od narzuconego przez okres PRL-u oraz utrwalonego późniejszą publicystyką schematu poety politycznego, socrealistycznego czy wręcz partyjnego i przywrócenie w świadomości odbiorców jako poety tyrtejskiego, społecznego, a jednocześnie wspaniałego liryka.
Przedstawiamy Broniewskiego za pośrednictwem rękopisów jego tekstów poetyckich i osobistej korespondencji, dokumentów, fotografii, publikacji. W scenografii wystawy wykorzystane zostały także plakaty, obrazy, rzeźby, nagrania oraz fragmenty związanych z poetą filmów.
Zdecydowana większość eksponatów to zbiory i archiwum jednego z oddziałów Muzeum Literatury – Muzeum Władysława Broniewskiego, których w siedzibie placówki ze względu na ograniczenie przestrzeni nie dało się odpowiednio wyeksponować.
Wystawie towarzyszy katalog.
„Broniewski. Próba portretu”
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz
Wystawa czynna: od 22 marca do 12 sierpnia 2012 r.
Fot. Anna Kowalska / ML
Autorzy wystawy:
Sławomir Kędzierski – scenariusz, kurator
Regina Kaźmierczak – scenariusz, komisarz
Witold Błażejowski – projekt i aranżacja plastyczna