Tymon Terlecki. Ludzie, książki i kulisy
Oddział: , Dodano: 1 grudnia 2005

Wystawa zorganizowana z okazji 100 rocznicy urodzin Pisarza

Otwarcie – 19 grudnia 2005 o godz. 18.00
Wystawa czynna będzie do końca lutego 2006 roku

Ekspozycja poświęcona Tymonowi Terleckiemu ma na celu zaprezentowanie publiczności polskiej jednego z najznakomitszych twórców polskiej humanistyki działającego na emigracji. Tymon Terlecki swoje iście renesansowe zainteresowania skupiał na teatrologii, historii literatury, estetyce, filozofii personalistycznej, krytyce literackiej, dydaktyce uniwersyteckiej, edytorstwie i tłumaczeniach. Był także organizatorem życia kulturalnego i artystycznego na emigracji.

Różnorodną twórczość emigranta – wychodźcy, uczonego, pisarza, krytyka i myśliciela, powiązaliśmy ściśle z jego bogatą biografią, a dzieje osobiste Tymona Terleckiego związaliśmy z historią zbiorową, historią Polski, historią wojny i wygnania.
Wystawa podzielona została na podtytuły: „Kulisy”, „Ludzie”, i „Książki”.

I SALA
„KULISY”

W tej sali prezentujemy zainteresowania Pisarza teatrem, który cenił przede wszystkim koncepcje teatralne Wyspiańskiego i Schillera. Jeszcze przed wojną podjął się wykładów z historii dramatu na wydziale aktorskim i reżyserskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Wydaje biografię Heleny Modrzejewskiej (Londyn 1962) pt.: „Pani Helena. Opowieść biograficzna o Helenie Modrzejewskiej”, „Wyspiański” (w języku angielskim, 1938), „Rzeczy teatralne” (1984).

Dzięki Muzeum Teatralnemu na wystawie znajdą się pamiątki po Helenie Modrzejewskiej: jej płaszcz sceniczny z niezwykłej urody szalem i wieniec laurowy zaprojektowany przez Wyspiańskiego.

II SALA
„LUDZIE”

Mickiewicz, Leśmian, Lechoń, Jasnorzewska-Pawlikowska – to postaci znane z literatury polskiej, a tutaj szczególnie nam bliskie, bowiem dzięki Tymonowi Terleckiemu, który wygłaszając pochwałę biografistyki, pisze o nich ze swadą, poczuciem humoru i ogromną erudycją.

III SALA

– tu umieszczamy najważniejsze wypowiedzi Tymona Terleckiego dotyczące jego filozofii, polityki i literatury.
Cytaty zaczerpnęliśmy przede wszystkim z jego książki pt.:„Szukanie równowagi”, która jest zbiorem pisanych w ciągu 40 lat szkiców poświęconych sprawom ważnym, zarówno dla Polski jak i Europy.

„Możemy być Europejczykami, uczestnikami wspólnoty chrześcijańskiej tylko za cenę obronienia i zachowania swojej odrębności.” – pisze Tymon Terlecki w znajdującym się tam eseju : „Europejskość i odrębność kultury polskiej.”

Na blisko 400 stronach stara się autor znaleźć „równowagę pomiędzy kulturami świata, Europy i Polski, a także pomiędzy pokoleniami emigracyjnymi, zarówno tymi z konieczności jak i z wyboru.”

W tej sali prezentujemy prawie całą jego działalność emigracyjną począwszy od redagowania „Polski Walczącej” ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z „Wiadomościami” i Radiem Wolna Europa.

Na wystawie prezentujemy nieznane fotografie, rękopisy i dokumenty z kolekcji żony Tymona – Niny Taylor – Terleckiej z Oxfordu. Jest to pierwsza polska wystawa prezentująca dorobek autora „Krytyki personalistycznej”, będąca zarazem próbą interpretacji jego twórczości.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP