Pracownia Foniczna posiada bogaty zbiór nagrań dźwiękowych i audiowizualnych. Działa od przeszło trzydziestu lat, zgodnie z ideą Zofii Nałkowskiej, która w słynnym zapisie z roku 1954 mówiła o potrzebie utrwalania ludzkiego głosu. Nagranie to znalazło się w naszych zbiorach jako jedno z pierwszych, obok wypowiedzi Stefana Żeromskiego i Marii Dąbrowskiej.
Dział prowadzi dokumentację życia literackiego poprzez filmowanie wystaw i imprez odbywających się w muzeum oraz jego filiach, a także w innych instytucjach kultury. Pozyskujemy nagrania archiwalne z różnych źródeł, często od przyjaciół i rodzin pisarzy. Archiwa analogowe poddajemy dźwiękowej renowacji i digitalizacji.
Wyjątkową część zbioru, liczącego obecnie prawie 4000 pozycji, są nagrania przeznaczone specjalnie dla Muzeum Literatury. Tak więc, poza typową dla muzeów funkcją gromadzenia i opracowywania zbiorów, tylko w tym miejscu tworzy się obiekty o muzealnym przeznaczeniu. Wkrótce rozpoczniemy publikację niektórych unikatowych wywiadów z pisarzami.
Pracownia Foniczna udostępnia zbiory w siedzibie Muzeum, po wcześniejszym kontakcie mailowym lub telefonicznym, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.30.
Istnieje możliwość zakupu wybranych nagrań.