Wystawa archiwalna, rok 2005.
Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Mikołaja Reja w 500-lecie urodzin przez Centrum Łowicka przy współpracy Biblioteki Kórnickiej i Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza.
Ekspozycja jest zmienioną wersją wystawy otwartej 4 II 2005 r. – dniu urodzin Mikołaja Reja – w Bibliotece Kórnickiej. Wystawa składa się z dwóch zasadniczych części: pierwsza pokazuje najcenniejsze szesnastowieczne wydania dzieł Mikołaja Reja, zakupione w XIX w. przez Tytusa Działyńskiego. W części drugiej zaprezentowano dorobek badawczy nad życiem i twórczością „ojca piśmiennictwa polskiego” uczonych polskich i zagranicznych XIX i XX wieku. Wystawę uzupełniają cytaty z dzieł M. Reja, kalendarium życia i twórczości.
„Obraz i słowo – w 150.rocznicę śmierci wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza” – W Państwowym Muzeum Literatury w Moskwie otwarto w dniu 16 IX wystawę przygotowaną przez Muzeum Literatury w ramach obchodów 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Na ekspozycji pokazano ilustracje do dzieła „Pan Tadeusz”, wykonane przez znamienitych malarzy i grafików: Michała Andriollego, Wojciecha Gersona, Tadeusza Gronowskiego, Kazimierza Mikulskiego Jana Młodożeńca. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Literatury.
Otwarcia wystawy dokonali dyrektor Państwowego Muzeum Literatury w Moskwie Natalia Szachałowa oraz wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Elżbieta Banko-Sitek, która jest jednocześnie kuratorem ekspozycji. Wystawę można oglądać w Moskwie do końca października, a od listopada będzie ona prezentowana w Wilnie.