„Sztuka introligatorstwa. Kurtiak i Ley”
Oddział: , Dodano: 13 października 2009

Wystawa czynna od 14 października do 30 października 2009 r.

Wydawnictwo Artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya powstało w Koszalinie w 1989 roku. Dwadzieścia lat jego istnienia to wiele niezwykłych edycji bibliofilskich w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, arabskimi i łacińskim.

Po wydaniu pierwszych pachnących tomików poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Królowa burz wiosennych i Haliny Poświatowskiej Ogień zielonych księżyców szybko zyskało uznanie miłośników książek. Limitowane edycje, druk na papierze czerpanym i ręczna oprawa w jedwab, skórę i inne materiały szlachetne nadały książkom kolekcjonerskiego powabu.

Efektem długich studiów nad historią książki i zwiedzeniu licznych muzeów poświęconych antykowi, był druk poradnika piękności Owidiusza O kosmetyce twarzy pań. Ukazał się on w dwóch wariantach: pierwszy w formie zwoju na papirusie egipskim, drugi na papierze ręcznie czerpanym. O walorach edycji świadczy wykorzystywanie jej jako pomocy naukowej w placówkach oświatowych.

Książki powstałe w Wydawnictwie Artystycznym wręczane są jako prezenty dla ważnych gości, podkreślają rangę celebrowanych wydarzeń. Otrzymali je m.in. Jan Paweł II i Benedykt XVI oraz królowie, prezydenci, osoby ze świata dyplomacji, kultury i biznesu.

Ekskluzywne książki artystyczne z Koszalina znajdują się w wielu bibliotekach publicznych, uniwersyteckich i narodowych na świecie. Znalazły też uznanie polityków, biznesmanów, różnego typu instytucji, a przede wszystkim prywatnych kolekcjonerów czego wyrazem były m .in. nagrody: Najpiękniejsza książka, Złoty Medal MTP, Złoty Denar.

W 1995 roku przy Wydawnictwie Kurtiak i Ley powstało Muzeum Sztuki Książki oraz Szkoła Introligatorstwa Artystycznego. Urszula Kurtiak przekazuje w niej wiedzę zdobytą podczas studiów w Szwajcarii i Francji kolejnym adeptom.

Istniejąca przy Wydawnictwie Introligatornia Artystyczna jest miejscem, w którym powstają liczne indywidualne typy opraw introligatorskich. Stosuje się tu oryginalne rozwiązania technologiczne i unikalne metody zdobienia. Należą do nich nowatorskie oprawy klejnotowe, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów.

Oprawy z pracowni Kurtiak i Ley stanowią plastyczną interpretację utworu poprzez bezpośrednie nawiązanie do treści książki lub aluzję historyczną, zapewniając w ten sposób jednorodność stylistyczną, co jest niezbędne dla każdego dzieła sztuki. Książka artystyczna, będąc przedmiotem z pogranicza poligrafii i sztuk plastycznych, jest jednocześnie płaszczyzną przenikania się różnych kultur, tradycji i dziedzin sztuki. Tak więc książka bibliofilska wzbogacona o element interpretacji literackiej, będąc unikalnym przedmiotem rękodzieła artystycznego, jest nie tylko świetną lekturą ale i cieszącym oko obiektem kolekcjonerskiej pasji.

Na jubileuszowej wystawie znalazły się wydawnictwa i oprawy artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya, będące efektem nowego myślenia o książce artystycznej i sztuce introligatorskiej. Eksponujemy po raz pierwszy w Polsce najbardziej autorskie techniki zdobienia opraw: transferową, typu „collage”, warstwową, typu „jeziora”, fakturową i jubilerską. Po raz pierwszy także można zobaczyć unikatowe egzemplarze zdobione skórą koronkową, wieloma rodzajami intarsji, „okienkowe”, reliefowe, oprawę w akryl i inne.

[Fot. Maciek Bociański / ML]

Scenariusz: Katarzyna Jakimiak
Aranżacja plastyczna: Łukasz Kossowski
Wystawa finansowana przez Urząd Miasta Koszalin


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP