Czym byłaby ojczyzna, gdyby nie miała imienia?
Litwa Mickiewicza i Litwa Stasysa. Litwa pierwszej połowy XIX wieku, zaklęta w Balladach i romansach oraz Litwa z drugiej połowy wieku XX, zatrzymana w czarno-białym kadrze artysty o międzynarodowej sławie.
Czy mają ze sobą coś wspólnego? Co to za przestrzenie? Gdzie położone? A może – jak podpowiada autor wystawy, Jarosław Mikołajewski – wymykają się one kategoriom ziemskim? Może to obszar serca i duszy?
Niepublikowane ilustracje do Ballad i romansów…
Pierwsza część wystawy wprowadza nas w umowny świat pracowni artysty. Ukazuje warsztat jego pracy i powstałe tu rysunki. Zaprezentujemy siedem, niepublikowanych dotąd ilustracji do Mickiewiczowskich ballad. Kolejne etapy ekspozycji wprowadzają nas w świat osobistej, „litewskiej” wyobraźni Stasysa, niekoniecznie osadzonej w słowie poety. Prezentujemy grafiki, fotografie, uchwytujące codzienne sytuacje mieszkańców litewskiej prowincji oraz słynne Smutki – drewniane maski, rozwinięte w przestrzenne aranżacje parateatralne.
Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i Stasys Eidrigevičius wystawa szuka odpowiedzi na pytanie, czy artysta współczesny – urodzony i ukształtowany na Litwie, ale od lat mieszkający w Polsce – rozpoznaje siebie w Litwie wybitnego polskiego romantyka.
Wystawa będzie trwała od 11 października do 31 grudnia 2018 roku.
Pomysłodawca wystawy: Jarosław Mikołajewski
Kuratorki: Joanna Pogorzelska, Zuzanna Rosińska-Waś
Projekt plastyczny wystawy: Joanna Dymmel
Projekty graficzne: Dominika Raczkowska
Fotografie Anny Kowalskiej: