„Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944–1952″
Oddział: , Dodano: 12 lutego 2015

Przedstawiamy dokumentację filmową spotkania poświęconego tomowi korespondencji „Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944–1952″. W rozmowie udział wzięli dr hab. Grzegorz P. Bąbiak (autor opracowania), Daniel Passent, dr Marek Radziwon i prof. Andrzej Zieniewicz. Spotkanie odbyło się w Muzeum Literatury 5 lutego 2015 r. Książkę wydało Wydawnictwo Czytelnik.

Wszyscy najważniejsi pisarze drugiej połowy XX w. publikowali w „Czytelniku” i jak napisał Czesław Miłosz, razem z nim „byli w stajni” Borejszy. Spis korespondentów może stanowić zatem kanon kultury krajowej, która w tym krótkim pięcioleciu zaczynała odradzać się po wojennych zniszczeniach. Prawie wszystkie listy publikowane są po raz pierwszy i pochodzą z prywatnego archiwum rodziny. Jest to jedynie niewielka cząstka oryginalnego zbioru, zasadnicza jego część padła bowiem ofiarą konfiskaty. Ze względu na fragmentaryczność, a niekiedy enigmatyczność wiadomości autor opracowania zdecydował się na uzupełnienie listów urywkami utworów literackich bądź publicystki, o których wzmianki znalazły się w korespondencji, jak również zapisami z dzienników. Całości dopełnia grafika najwybitniejszych artystów z epoki, których prace zamieszczało m.in. „Odrodzenie”, wydawane przez „Czytelnika”, a w ostatnim okresie redagowane także przez Borejszę.

Kamera: Piotr Dymmel, fotografie Anna Kowalska