Portrety literackie. Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego
Oddział: , Dodano: 11 lutego 2018

Od 13 lutego do 21 marca zapraszamy do Muzeum Literatury na wystawę „Portrety literackie”. Zobaczymy na niej 50 portretów polskich pisarzy i pisarek współczesnych autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego.

Muzeum Literatury mieści się przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Krzysztof Gierałtowski – fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, członek korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh.

Portretuje od ponad 40 lat polską inteligencję. Stworzył liczącą przeszło 500 tysięcy negatywów kolekcję Polacy, portrety współczesne. Zdjęcia z niej pokazywał dotychczas na 52 zagranicznych i 46 krajowych wystawach indywidualnych, nie licząc zbiorowych. Jego prace znajdują się w 28 światowych i 25 krajowych renomowanych kolekcjach muzealnych, m.in. w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque nationale de France, Musée d’art moderne de la ville de Paris, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Wprowadził do świadomości społecznej pojęcie portretu subiektywnego, przeciwstawnego antropometrycznym wymaganiom globalnej identyfikacji.

W 2007 roku Minister Kultury RP odznaczył Krzysztofa Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 roku artysta otrzymał Nagrodę C.K. Norwida, w 2013 został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. W roku 2014 Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Spraw Zagranicznych przyznał Odznakę Honorową „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.