W tym roku już po raz dziewiąty zapraszamy Państwa na festiwal Manifestacje Poetyckie odbywający się w placówkach kulturalnych oraz plenerach Starego Miasta. Festiwal ma charakter zlotu poetów z całego kraju, którzy prezentują swoje utwory w nietypowych aranżacjach multimedialnych, a sekundują im muzycy, plastycy i happenerzy.
Podczas tegorocznych Manifestacji przyjrzymy się współczesnej literaturze jako laboratorium przyszłości. W rozpoczynającym festiwal dwugłosie krytycznym Przemysława Czaplińskiego oraz Edwina Bendyka literatura i nauka staną w szranki jako konkurencyjne, eksperymentalne przestrzenie, w których wykuwane są społeczne projekty, w następnych dniach z kolei zapytamy poetów o performatywność ich gestów twórczych. Jednym z najważniejszych zdarzeń będzie sobotni cykl rozmów o literaturze Wspólny Pokój.
Podczas tego wielogodzinnego spotkania odbędą się dyskusje, czytania wierszy, sztuk, pokazy filmów animowanych, wystawy. Dzieciom przygotowaliśmy pełną smakołyków Czytelnię u Baby Jagi, gdzie w jaskini światła i mroku będą mogły wyczarować swoją literaturę.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty literacko-artystyczne, Turniej Jednego Wiersza, wolna scena poetycka, nocne koncerty i spotkania klubowe.
Beata Gula
Organizator: Staromiejski Dom Kultury
Beata Gula, Michał Czaja, Agnieszka Kozłowska, Michał Kasprzak, Tomasz Świtalski, „brzydko i brzydko”, Natalia Ciak, Piotr Łapiński, Piotr Kalata
Autor plakatu – Piotr Młodożeniec
Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Klub Księgarza, Feminoteka, Księgarnia Bullerbyn, Klub Chwila
Piątek 6 września 2013
Rynek Starego Miasta 20
18:30 Otwarcie Festiwalu
Galeria Wyjście Awaryjne, kurator: Tomasz Świtalski
Zachowały się tylko szczątki: pojedyncze kadry, szkice i wzmianki (niepochlebne) w gazecie. Sam Tadeusz Julian Pajboś zaszczycił ten film krytyką (miażdżącą). Lecz Stefania i Franciszek Theremson nie mogli oprzeć się tematowi największego pożaru w przedwojennym Poznaniu, gdy zbiorniki spirytusowe Zakładów Akwawit zostały uderzone piorunem, „powodując potworną w rozmiarach eksplozję”. Mamy jednak nadzieję, że pozostałości zaginionego filmu przykują uwagę zagranicznych sponsorów, dzięki którym ten „ruchomy, choć w istocie nieruchawy obraz, bezzasadnie kompromitujący dogorywającą awangardę”(TJP) doczeka się rekonstrukcji.
Gospodarze: Tomasz Świtalski, Paweł Gawlik, Monika Błaszczak, Katarzyna Kapela
21:00 Koncert zespołu Sutari
Barbara Songin – śpiew, basetla, bęben obręczowy, perkusjonalia, instrumenty codzienne
Katarzyna Kapela – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne
Zofia Barańska – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne
SUTARI to awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. Specjalizują się w aranżacjach wokalnych (Sutari znaczy współbrzmieć) i przy użyciu nietypowych instrumentów (np. miksera kuchennego, tarki, deski z nożem). Stworzyły muzyczny koncert/performens WATERMELON w ramach NURT Off 34.PPA 2013 we Wrocławiu. Zdobywczynie II nagrody i nagrody publiczności – „Burzy Braw” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2012 oraz I nagrody i nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe 2012. Uznane przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce folk/świata za „NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012″ w ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl. Zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bands) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.
22:00 „Dziesięciopak” – wybrane debiuty 2012-13 (Seweryn Górczak, Jakub Głuszak, Szymon Domagała-Jakuć, Rafał Krause, Urszula Kulbacka, Monika Brągiel, Kacper Płusa, Kamil Brewiński, Grzegorz Jędrek)
23:30 Andrzej Szpindler – „Altana wessana, zabita korzeniem” – performanc
„Altana wessana, zabita korzeniem” – Showpokaz w duchu, w łapiduchu xobojek-t, dzięki mechanicznym wokalom, a im giętkim statywom! Nowość, bo nowość czekała tak niepotrzebnie, jak łachman na tyci szablę krojony, żeby nikt nie wąchał szabli. Pokazy, żeby przedstawić na czym polega zjawisko (bobaspacjalizm).
23:45 Tomasz Dalasiński, Rafał Gawin, Paweł Tomanek – wiersze
00:00 Jaś Kapela – Baby, take a look
00:30 Lumpen Dziady Obrzęd – Audiomara (Sławomir Gołaszewski) i goście
Oprawa muzyczna wieczoru: afrobeat – DJ FlaQ
AFROBEAT
Gatunek muzyczny, powstały w Afryce w połowie lat 60. XX wieku, łączący afrykańskie rytmy i techniki wokalne oraz tradycyjną muzykę nigeryjskiego plemienia Joruba z funkiem i jazzem.DJ FlaQ – Maciej Flakiewicz, członek kolektywu DJ’skiego „Uratujmy Afrobeat w Warszawie”.
Literatura jako gest performatywny – spotkania autorskie (Trzy Gesty): scenariusz – Michał Czaja
poezja wyczerpała już prestiż, który zawdzięczała swoim poszukiwaniom formalnym.
poza granicami estetyki oznacza ona panowanie ludzi nad ich własnymi przygodami.
poezję można wyczytać z twarzy. dlatego stworzenie nowych twarzy jest naglącą potrzebą.
poezję znajdujemy w formach miast. dlatego też zbudujemy poruszające miasta.
nowe piękno będzie SYTUACYJNE, to znaczy tymczasowe i przeżywane.
poezja to dla nas nic innego, jak tworzenie absolutnie nowych zachowań
oraz środki służące do namiętnego angażowania się w te zachowania.
(Guy Debord)
12:00 Gest 1 – nieantropocentryczny
goście: Maciej Woźniak, Natalia Malek, Małgorzata Lebda
prowadzący: Marcin Czerwiński
Teraz, kiedy już tu jestem, mówi Czerwony Piotruś, ubrany we frak i muszkę oraz w czarne spodnie z wyciętą dziurą, przez którą wystaje mój ogon (…), co właściwie mam zrobić? Czy mam jakiś wybór? Jeżeli nie poddam swoich wywodów prawom rozumu, czymkolwiek on jest, czy pozostanie mi coś innego, jak tylko zacząć bełkotać, skakać, przewrócić szklankę z wodą i zrobić z siebie małpę, ogólnie rzecz biorąc? (…) Nie jestem filozofem umysłu, lecz zwierzęciem, odsłaniającym i jednocześnie nieodsłaniającym przed zgromadzeniem uczonych ranę, którą przykrywam ubraniem i której dotykam w każdym wypowiadanym słowie.
(J. M. Coetzee, Żywoty Zwierząt)
14:00 Gest 2 – postzmysłowy
goście: Jerzy Jarniewicz, Adam Wiedemann, Katarzyna Fetlińska, Marcin Sendecki
prowadzący: Michał Czaja
Interpretacja traktuje zmysłowe doświadczenie dzieła jako coś oczywistego, punkt wyjścia do dalszych działań. Dziś oczywistość ta znika. (…) Nasza kultura opiera się na nadmiarze, nadprodukcji, w rezultacie czego nasze doświadczenie zmysłowe stopniowo coraz bardziej traci na wyrazistości. (…) Dziś ważne jest uleczenie naszych zmysłów. Musimy nauczyć się więcej widzieć, słyszeć i odczuwać.
(Susan Sontag, Przeciw interpretacji)
16:00 Dyskusja krytyczna: Szczepan Kopyt, Magdalena Nowicka, Konrad Góra, Rafał Krause. Prowadzenie: Joanna Bednarek i Michał Kasprzak.
18:00 Gest 3 – gościnny, plemienny
goście: Darek Foks, Maciej Melecki, Joanna Mueller
prowadzący: Roman Bromboszcz
Wcześniej czy później, przestrzegał Kant, na ziemi nie będzie nawet skrawka wolnej przestrzeni, gdzie ci z nas, którzy uznają zamieszkane już miejsca za zbyt tłoczne lub niegościnne, niewygodne lub z jakichś innych względów niemiłe, mogliby szukać schronienia albo ratunku. Jak dwieście lat później zauważył Jacques Derrida, (…): „Gościnność jest samą kulturą, nie jest pewną etyką pośród innych. […] Etyka jest gościnnością”. Jeżeli etyka, jak chciał tego Kant, jest rzeczywiście dziełem rozumu, wówczas gościnność jest ̶ musi być lub też prędzej czy później stanie się – naczelną zasadą postępowania rodzaju ludzkiego kierującego się nakazami etyki i instynktu przetrwania”.
(Zygmunt Bauman, Razem osobno)
Rynek Starego Miasta 20
Wspólny Pokój II – opowieści międzykontynentalne:
„Wspólny pokój” wziął się z odwróconego tytułu eseju Virginii Woolf z 1929 roku. Autorka zauważała, że kobietom do pisania są potrzebne dwie rzeczy – trochę swoich pieniędzy, a także tytułowy „własny pokój”. Dzisiaj, gdy własne lokum i niezależność finansowa przestały być dla nich nieosiągalnymi luksusami, jest im potrzebne co innego, a mianowicie „wspólny pokój”. Chodzi tu o takie miejsce w języku, w którym pojedyncze kobiece idiolekty i doświadczenia mogłyby się spotkać. Tak powstało nasze seminarium – grupa dyskusyjna – klub miłośniczek czytania i pisania – lusterko osobliwości – wspólny pokój wędrujących matek i nomadek.
Zapraszamy do naszego azylu również mężczyzn – znękanych niepokojami w hierarchiach patriarchatu i bitwami o literacką sukcesję.
Gospodyni Wspólnego Pokoju na IX Manifestacjach Poetyckich – Agnieszka Kozłowska (Fundacja Otwarty Kod Kultury)
Wspólny Pokój: Justyna Radczyńska, Joanna Mueller, Maria Cyranowicz, Aneta Kamińska, Beata Gula, Sylwia Omiotek, Jakub Głuszak, Ola Wasilewska, Natalia Malek, Katarzyna Czeczot, Magdalena Luboradzka, Katarzyna Hagmajer – Kwiatek, Barbara Klicka, Justyna Czechowska, Julia Fiedorczuk, Renata Senktas, Monika Błaszczak
.
Feminoteka – kiermasz książek
Wystawa Justyny Radczyńskiej – Pocztówki
11:00 – 20:00 Wystawa Dom Wierszy – kuratorzy „brzydko i brzydko”, gościnnie Leszek Onak, Małgorzata Bosek, Ewa Borysewicz, Marta Pajek
12:00 Dyskusja „Czy utopie potrzebują kobiet?”
Katarzyna Ewa Zdanowicz, Agnieszka Mrozik, Lucyna Marzec – prowadzenie: Maria Cyranowicz
Czy wszystkie utopie tworzone przez pisarki wyrastają z krytyki męskiego rozumu? Czy płeć musi być determinującym wszystko dyskursem? Może zielone ekoraje poetek to tak naprawdę wizje lepszych relacji interpersonalnych? Dlaczego demokracji nie da się zastąpić modelem feministycznym bez przeobrażenia ludzkiej cielesności? Z jakimi problemami mierzą się pisarki i poetki w swoich projektach lepszej przyszłości?
Lektury:
„Rzeczy uprzyjemniające. Utopia” Tamara Bołdak-Janowska
„Piąty święty żywioł” Starhawk
„Chmurdalia” Joanna Bator
„Na krótko” Inga Iwasiów
„Heterotopia” Olga Tokarczuk [w:] „Moment niedźwiedzia”
14:00 Joanna Mueller – opowieść „Mój Chlebnikow powszedni”
Chlebem powszednim fascynacji powinien być absolutny geniusz. Albo piękny szaleniec, co zwykle oznacza to samo. Chcecie uszczknąć? Podzielmy się okruszkami. Przed Wami Wielemir Chlebnikow: twórca gamy będziańskiej i ogólnoludzkiego alfabetu, zręczny żongler fonemami i grafemami, kratylejski sowizdrzał, prawodawca języka gwiezdnego, bajeczny onomastyk, prorok pozarozumowości, logik neologizmów, Łobaczewski słowa, liberat sprzed stu lat, swobodny jeździec na palindromaderach historii, wynalazca utopijnych projektów (jedzenia przyszłości, nieboksiążek, synestezyjnego radia, domów-uli etc.), jurodiwy rosyjskiej awangardy, radosny radykał, wskrzesiciel samowitego słowa, poruszyciel poetyckich skamielin, wieczne dziecko wyobraźni, odwrotny sobowtór Stieńki Razina i Echnatona, samozwańczy Przewodniczący Globu Ziemskiego, osiedleniec w Swojczyźnie, bywalec wielu światów, przeszliwiec i będzianin (Ur-futurysta) w czasoprzestrzennej peregrynacji, uzurpatorski Król Czasu Wielemir I. A to wszystko w jednej osobie. Bierzcie, słuchajcie, korzystajcie z niego wszyscy.
15:00 – 16:00 Czytelnia „Jestem w nastroju drażniąco kobiecym”
Aneta Kamińska, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Joanna Mueller, Justyna Radczyńska, Renata Senktas, Katarzyna Fetlińska, Zofia Bałdyga, Krystyna Dąbrowska
16:00 „Od kreski do poruszenia” – pokaz filmów animowanych i spotkanie z ich autorkami: Małgorzatą Bosek, Martą Pajek, Ewą Borysewicz. Dyskusja z Hanną Margolis. Prowadzenie: Agnieszka Kozłowska.
„Polski film animowany realizowany przez kobiety jest niemal nieopisany. Animatorki tworzą, wysyłają swoje filmy na festiwale, zdobywają na nich nagrody, a jakby ich nie było. Wciąż funkcjonują w cieniu wielkich mistrzów, których nazwisk nie będę tu wymieniać, bo chcę całkowitą uwagę poświęcić animatorkom.
Nie zastanawiałam się, kogo zaprosić do wspólnej rozmowy, bo wybór był dla mnie oczywisty. Małgorzata Bosek, Marta Pajek i Ewa Borysewicz debiutowały w XXI wieku. Co prawda na swoim koncie mają dopiero po 2-3 filmy, ale od razu budzą zainteresowanie widza.
Wszystkie tworzą animację autorską, co oznacza, że odpowiadają za każdą warstwę swego dzieła: scenariuszową, plastyczną, dźwiękową. Łączy je skupiony, osobisty ton wypowiedzi. Nie usłyszmy od nich deklaracji światopoglądowych, nie skandują haseł, lecz tworzą intymne światy. Nie rezygnują przy tym z podejmowania także tematów społecznych. W spotkaniu z ich animacjami równie ważne są pytania: co dzieło znaczy oraz: jak na nas ono działa.
Będziemy rozmawiać o twórczym warsztacie, o wyborze środków wyrazu, inspiracjach, o procesualności działań, wyrażalności i niewyrażalności przez słowo i obraz. Omawiając dzieła filmowe, zwrócimy także uwagę na ich warstwę emocjonalną i sprawdzimy, jakie prezentowane animacje wywołują w nas emocje.
Przed rozmową obejrzymy Dokumanimo Małgorzaty Bosek, Snępowinę Marty Pajek i Do serca twego Ewy Borysewicz. Kontekstem dla spotkania będą prace graficzne, kolażowe i filmowe twórczyń prezentowane w trakcie Manifestacji Poetyckich.”
Agnieszka Kozłowska
18:00 Lucyna Marzec – „Przeszłość, czyli przyszłość. O utopiach i projektach społecznych przemian Jadwigi Żylińskiej”.
19:00 Miłka Stępień – „Na pograniczu literatury i oratury w literaturach afrykańskich”
Choć nadal słabo znane w Polsce, literatury afrykańskie stanowią idealne źródło rozważań nad płynnymi granicami między słowem pisanym a mówionym oraz nad tym, jak te dwa, zdawałoby się różne wpływy mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i wzbogacać się, gdyż tradycje oralne w Afryce nadal stanowią część sposobu przekazywania wiedzy, społecznej interakcji i nauczania na wielu obszarach kontynentu. W tekstach afrykańskich często obserwuje się nawiązania do legend, mitów czy po prostu powiedzonek lokalnych, które do niedawna głównie „żyły” w przestrzeni oralnej i były przekazywane ustnie. Warto też przyjrzeć się w jaki sposób formy typowe dla oratury są przystosowywane do tekstów pisanych, co często niestety wiąże się z ich zubożeniem i niemożnością przełożenia ważnych aspektów tradycji oralnej. Postaramy się prześledzić i przeanalizować kilka tekstów łączących elementy tradycji oralnej i literatury pisanej na przykładzie wybranych tekstów afrykańskich.
21:00 Gościnnie: Ana Pepelnik i Primoz Cucnik. Prowadzenie: Adam Wiedemann
21:20 Maraton Poetów: Piotr Mierzwa, Joanna Dziwak, Zuza Ogorzewska
22:00 Marek Sobczyk, Mateusz Falkowski – Projekt filmowy Wisława – głośno piszemy i czytamy wiersze.
Koncert zespołu „Pochwalone”
Maria Magdalena – głosy; Jolanta Kosa Kossakowska – skrzypy, głos; Ania Mamińska – fidel, suka, głos; Małgorzata Tekla Tekiel – bass; Dominika Korzeniecka – bębny, hałasy; Basia Klicka – sens, żaba, chórki; Ewa Chomicka – sens, dyndały na sznureczku, chórki; Ula fasSka Iwińska – obrazy, kij deszczowy, chórki; Mandżajna – struny.
Wybuchowa mikstura psychodelii, punk rocka i folku.
Dawne pieśni ludowe, nowa poezja kobieca, tradycyjne instrumenty.Niech będą pochwalone!
POCHWALONE to projekt kobiecy. Ludowy a współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Nowe sensy na przecięciach. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem! Niech będą pochwalone! Gramy lirycznie i romantycznie. Czasami czadowo i transowo. To jest różnorodnie. Nasz kolektyw to koleżanki i weteranki scen, nowicjuszki, prowincjuszki, jeden przyjaciel i twoja matka też.
Płyta „Czarny war” to odpowiedź na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Sięgamy po wiersze współczesnych poetek, zestawiamy je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowujemy funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia. Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzmienia sekcji basowo-perkusyjnej i niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska i turecki saz.
23:30 Łukasz Podgórni, Porcje Rosołowe (Lech Nienartowicz, Mateusz Wysocki)
00:00 Maraton Poetów:
Jakub Przybyłowski, Jakub Sajkowski, Tomasz Bąk
Marcin Ostrychasz, Michał Szymaniak, Gil Gilling
Paweł Łęczuk, Brach Czaja, Krzysztof Bąk
Piotr Lewicki, Mateusz Grzeszczuk
11:00 – 16:00 U Baby Jagi. Czytelnia dla dzieci. Miejsce: Piwnica Largactil
Gdzie mieszka Baba Jaga? Co jada na obiad, w jaki sposób czaruje i jak to się stało, że w jej domu pojawił się czarny kot? A przede wszystkim: skąd wzięła się ona sama i czy zawsze należy się jej bać…?
Poznajcie tajemnice czarownicy! Będziemy czytać, opowiadać, rysować, przygotowywać magiczne eliksiry i jeść przysmaki ze spiżarni Baby Jagi. Zapraszamy do jej niezwykłej siedziby, która na jeden dzień stanie się czytelnią, czarodziejskim laboratorium i miejscem pełnym niespodzianek dla dzieci i rodziców.Baba Jaga – Magdalena Gnatowska
Scenografia: Dorota Brodowska, Olga Kapela
Kiermasz książek – Księgarnia Bullerbyn
Rynek Starego Miasta 20
11:00 – 16:00 Zwiedzanie wystawy w Muzeum Literatury „Warszawa Białoszewska”
12:00 Wspólne czytanie dramatów – prowadzi Agnieszka Kozłowska
Liryka i epika… to one najczęściej gościły we Wspólnym Pokoju. Przyszedł czas na dramat. I nasz w nim udział. Chcemy jeszcze mocniej doświadczyć tekstu ciałem.
Dotychczasową formułę seminaryjnych spotkań otworzymy na nowe formy: nie będziemy czytać tylko dla siebie, ale i dla innych, głos podnosić i głos ściszać, będziemy szukać gestów ekspresyjnych, min wyrazistych. Będziemy wcielać się w role i z nich wypadać. Skorzystamy z pełnej mocy dialogiczności, by wydobyć postaci z papieru, wywołać je wśród nas i w nas.
To będzie prawdziwe i serdeczne spotkanie. Wspólny pokój jest dla każdej i każdego.
Lektury:
Julia Holewińska, Krzywicka/krew
Jolanta Janiczak, Joanna Szalona; Królowa
14:00 Katarzyna Czeczot – Opowieść „Szaleństwo, pisanie, płeć”
„Tym razem n a p r a w d ę – o nieobecności dzieła. O dziele, które zostało skradzione, zanim zostało napisane. O córce, która urodziła swojego ojca, by ten jej nie zamordował.”
14:00 Teatr Realistyczny – spektakl „Manifest”
Manifest
Premiera: czerwiec 2013
Obsada: Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska
Scenariusz i reżyseria: zespół
Teksty: A.Mickiewicz, W. Szekspir. T.S. Eliot, Sz. Kopyt, R. Paluchosky, zespół
Oświetlenie: Piotr Magdziarz
Muzyka: MC Gyver, whnt
15:00 Otwarty Turniej Jednego Wiersza
Zapraszamy!