Dzienniki Jana Józefa Lipskiego nominowane do Nagrody Historycznej „Polityki”

Dzienniki Jana Józefa Lipskiego w opracowaniu Łukasza Garbala były jedną z 10 książek nominowanych do Nagrody Historycznej „Polityki” za 2011 rok, wybraną spośród ponad 170 zgłoszonych.

„Jan Józef Lipski, Dzienniki 1954–1957, Biblioteka Więzi, Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, Warszawa 2010

Jak pisze we wstępie do tej książki Andrzej Friszke, jest to wybór z obszernego diariusza, pokazujący klimat i treść rozmów, dylematów i zawodów młodej inteligencji, która wiązała olbrzymie nadzieje z Październikiem ’56. Jan Józef Lipski, wybitna postać opozycji demokratycznej, daje autentyczne świadectwo tym nadziejom i rozczarowaniom, rozpisane w konkrecie poszczególnych rozmów, spotkań, nieustannego dreptania między uniwersytetem, kawiarniami i wydawnictwami. Entuzjazm, poszukiwanie szans na jakąś zasadniczą przemianę mieszają się tu z trzeźwą analizą zachowań politycznych, w tym także, a może przede wszystkim w partii rządzącej. W jej komitetach, zarówno na Żeraniu jak i w Centralnym. Autorem wzorcowego opracowania i przypisów jest Łukasz Garbal. (Wiesław Władyka)

Więcej na stronie „Polityki” – czytaj

O książce – czytaj