W tym roku już po raz ósmy zapraszamy Państwa na Festiwal Literacki „Manifestacje Poetyckie” odbywający się w placówkach kulturalnych oraz plenerach Starego Miasta. Festiwal ma charakter zlotu poetów z całego kraju, którzy prezentują swoje utwory w nietypowych aranżacjach multimedialnych, a sekundują im muzycy, plastycy i happenerzy.
• Wybierasz się? – Wydarzenie na Facebooku – dołącz
P R O G R A M
Piątek, 7 WRZEŚNIA 2012
Otwarcie Festiwalu. Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
godz. 18.00:
• Performance Ciepły, mokry aksamit – Dominika Dzikowska (fotografia), Marcin Masecki (piano)
• Gościnna – rozważania o kobiecie, języku i poezji – wykład dr Julii Fiedorczuk
Klub Solec, ul. Solec 44
godz. 20.30 – 2.00
• Maraton poezji. Wystąpią: Joanna Dziwak, Piotr Janicki – Tomasz Świtalski* (sax), Kondycja Szaty Prodżekt: Katarzyna Kaczmarek i Bartosz Łazarski (kontrabas), Kuba Przybyłowski, Kamil Brewiński
• 22.00 – Koncert zespołu BaBu Król
• Andrzej Szpindler – Duszny komputer
• Maraton poezji. Wystąpią: Mateusz Andała, Urszula Kulbacka, Monika Brągiel, Krzysztof Szeremeta, Ilona Witkowska, Bartosz Sadulski, Michał Czaja, Łukasz Bagiński, Martyna Tomczyk, Seweryn Górczak, Paweł Gawlik + goście
• Od godziny 12.00 do 18.00 w Klubie Solec będzie odbywał się Kongres Poetów prowadzony przez Igora Stokfiszewskiego, Monikę Blaszczak i Kazimierza Malinowskiego.
Projekt: Kongres Poetów
Kongres Poetów to trzydniowa akcja oparta na pomyśle Kongresu Rysowników, który Paweł Althamer zrealizował w ramach 7. Berlin Biennale.
Kongres Poetów zaprasza wszystkich do wspólnego wizualnego działania na wierszach. Dwie ściany klubu festiwalowego służyć będą pisaniu i przepisywaniu wierszy, dopisywaniu własnych wersów, rymów i onomatopei oraz wszelkim innym interakcjom pomiędzy wierszami, które przyjdą uczestnikom do głowy.Kongres Poetów będzie nieustającym dialogiem pomiędzy piszącymi. Niech poezja stanie się instrumentem żywej wymiany myśli, uczuć i światopoglądów. POETRY TO THE PEOPLE!
Sobota, 8 WRZEŚNIA 2012 r.
Muzeum Literatury
godz. 11.00 – 19.00
Wspólny Pokój – warsztaty wielowątkowe:
„Wspólny pokój” wziął się z odwróconego tytułu eseju Virginii Woolf z 1929 roku. Autorka zauważała, że kobietom do pisania są potrzebne dwie rzeczy – trochę swoich pieniędzy, a także tytułowy „własny pokój”. Dzisiaj, gdy własne lokum i niezależność finansowa przestały być dla nich nieosiągalnymi luksusami, jest im potrzebne co innego, a mianowicie „wspólny pokój”. Chodzi tu o takie miejsce w języku, w którym pojedyncze kobiece idiolekty i doświadczenia mogłyby się spotkać i dokonać „posiestrzenia”.
Wspólny Pokój Programy, odczyty:
Programy:
• Kamila Pawluś – Klaustrofobia na wynos, Aneta Kamińska – Traumatka, Katarzyna Fetlińska – Czas na piknik, Sylwia Omiotek – Wynalazczynie
Odczyty:
• Katarzyna Ewa Zdanowicz, Monika Mosiewicz, Joanna Mueller, Maria Cyranowicz, Natalia Malek, Justyna Radczyńska, Jakub Głuszak, Justyna Czechowska, Katarzyna Czeczot, Anna Tomaszewska
Wspólny Pokój – Dyskusje:
• 12.00 – Estetyka a etyka, ecriture feminine – seminarium. Oprowadzają: Julia Fiedorczuk, Beata Gula, Barbara Klicka, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Joanna Mueller, Agnieszka Kozłowska, Kamila Pawluś
Dyskusja na wiele tematów. Czy można myśleć o języku, a zwłaszcza o języku poetyckim, w kategoriach gościnności, która stanowiłaby przeciwieństwo narcystycznego solipsyzmu? Dlaczego wiele kobiet przeżywa swoją pracę poetycką jako pewien rodzaj walki, czego najlepszym i najbardziej spektakularnym przykładem jest Sylwia Plath. Dlaczego język dominujących tradycji poetyckich jest tak wrogim środowiskiem dla kobiety? Czy poezja ma płeć? Jakie są powody tego, że kobiety częściej i z większym sukcesem odnajdują swój „głos” w opowieściach, a nie w liryce? Czy możliwa jest poezja kobieca, a może poezja jest z natury męska (w takim razie Laura Riding, porzucając ją, dokonała jedynego logicznego wyboru)?
• 16.00 – Kobiety nomadki, nomatki – seminarium. Oprowadzają: Natalia Malek, Bernadetta Darska, Katarzyna Czeczot, Justyna Czechowska, Aneta Kamińska, Karolina Felberg, Justyna Radczyńska
Wspólny Pokój – Koncerty:
• 14.00 – Tak Zwani Mordercy: Kamila Janiak i Kamil Strzyżewski 14.00
• 17.00 – Sutari
Projekt: s u t a r i
Ludowa awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. S u t a r i tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Zachowując styl, temperament, melodykę, a przede wszystkim treść pieśni – bliską kobiety – wydobywamy z nich współczesne brzmienia i interpretacje. Utrwalamy tradycyjny charakter zgromadzeniowy muzykowania, traktując je jako spotkanie i dialog między uczestnikami. Opowiadamy poprzez muzykę – tak jak nasze babki.
Barbara Songin – śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, instrumenty codzienne (wody dzban, tarka kuchenna), Katarzyna Kapela – śpiew, skrzypce, instrumenty codzienne (deska kuchenna), Zofia Barańska – śpiew, skrzypce, instrumenty codzienne (mikser kuchenny)
Wspólny Pokój – Wystawy:
• Projekt: Ciepły, mokry aksamit, zdjęcia: Dominika Dzikowska
Ciepły, mokry aksamit to projekt fotograficzny dotyczący porodu. Miał na celu pokazanie, że poród to dużo więcej niż medyczna procedura. Pełne ekspresji twarze kobiet oddają wieloznaczność tej sytuacji: cierpienie pomieszane z ekstazą, zmysłowość z duchowością. Przenikają się siła i strach.
• Muzeum Niewinności
W projekcie tym zostały zgromadzone eksponaty należące do żyjących i nieżyjących już twórczyń, które swoim życiem, pisaniem i życiopisaniem zbudowały (i nadal to robią) historię kobiet. Są to pamiątki, rzeczy codziennego użytku, fragmenty ich rzeczywistości tworzące obraz najbardziej intymny z intymnych.
Przygotowanie: Sylwia Omiotek, Jakub Głuszak
• Profitrolki Zdrój
Plon pocztówkowy ze strony www.facebook.com/Profitrolki
„Obrazy ukazujące teksty w dobrym świetle i na odwrót – teksty dające głos niemym obrazom.
Nowe użycia cytatów, sceny z życia wzięte, niezbyt łagodne obyczaje, sentencje. Ogólnie rzeczy przegwizdane, ale nie tylko (kilka skandali ma miejsce).
Profitrolki – misterne ciasteczka – lodowe w środku, gorącoczekoladowe z wierzchu. Ulotne – do natychmiastowego spożycia – po wydaniu”.
Strona tekstowa – Justyna Radczyńska, Strona graficzna – Agata Cygańska
• Drogi pamiętniczku… Wystawa z wieków dojrzewania
Kuratorki: Katarzyna Czeczot, Barbara Klicka
Wspólny Pokój – manufaktury:
Femzinshow – Ola Wasilewska, ABC – słowa prawdziwe – Sylwia Omiotek, Patchwork – warsztaty krawieckie – Olga Kapela, Polskie Radio Katarzyna Hagmajer
Przygotowanie: feminarium Wspólny Pokój,
Staromiejski Dom Kultury – Piwnica Largactil
godz. 13.00 – 17.00
Czytania multimedialne:
• Tytus Czyżewski – Urszula Pawlicka i Łukasz Podgórni
Projekt: Tytus Czyżewski
Projekt ma na celu adaptację twórczości Tytusa Czyżewskiego do warunków sieciowych. Jest to artystyczna odpowiedź na retoryczne pytanie Marka Ameriki: „Co futuryści zrobiliby z infostradą?”
Poezja Czyżewskiego kładzie nacisk na konstrukcję, która jest istotniejsza niż treść. Forma jest także nadrzędna w cyberpoezji, mogącej oddać swoje przeczucia co do rzeczywistości i poezji m.in. dzięki animacji, montażowi, algorytmiczności, synestezji, symultaniczności i zakłóceniom. Kolejną cechą wspólną twórczości Czyżewskiego i cyberpoezji jest łączenie elementów świata biologii i techniki. Czy sieciowa realizacja jest w stanie odzwierciedlić odwieczny problem hybrydyczności ciała człowieka? By odpowiedzieć na te pytania w trakcie projektu zostaną zaadaptowane utwory z tomików Czyżewskiego: Zielone oko, poezje formistyczne oraz Noc – dzień, Mechaniczny instynkt elektryczny. W realizacji wykorzystane zostaną różnorodne odmiany cyberpoezji: m.in. poezja konceptualna, poezja wizualna, hipertekstowa, animacyjna, emanacyjna czy nihilog.
• 918-578 – promocja książki Romana Bromboszcza
918-578
Promocja najnowszej książki Romana Bromboszcza. W tomie „918-578” poeta testuje do granic możliwości przyjęte kanony języka. Wyczulony na wszystko, co nowe przygląda się, jak pod wpływem wszechobecnych maszyn, generatorów i programów zmianie ulega też język literacki. Bliskie są tej książce wszelkie intuicje związane z ważnymi dzisiaj teoriami i narzędziami medycyny w zakresie pamięci i tożsamości protetycznej, ingerencji w ciało przedmiotów obcych, protez, chipów. Jak konstruowana jest nasza tożsamość kiedy jej integralną częścią jest proteza, jak będzie wyglądał język takich podmiotów o tożsamości i pamięci protetycznej? Książka Bromboszcza i język tego tomu bada intuicyjnie.
• Wielokulturowość. Cybernetyczny obraz gwary – Łukasz Podgórni i Leszek Onak
Projekt: Wielokulturowość – Cybernetyczny obraz gwary. Prezentacja multimedialna, podczas której poeci cybernetyczni zestawią ze sobą fragmenty utworów, zdań i form językowych zaczerpniętych z różnych gwar. Za pomocą animacji, dźwięku i interakcji z publicznością, odkryjemy miejsca wspólne i osobne małych ojczyzn. Wydany na potrzeby spotkania tomik będzie za darmo rozdawany uczestnikom.
• Pokój warszawski – Dworzec Wschodni – Grzegorz Jędrek, Kamil Brewiński, Rafał Rutkowski, Ewelina Kuryłek, Ewa Solska, Michał Rozmysł
Staromiejski Dom Kultury – Galeria Wyjście Awaryjne:
• Andrzej Szpindler, Rysunki
Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
godz. 17.30
• Odprysk poezji. Stanisław Dróżdż mówi – premiera książki Małgorzaty Dawidek Gryglickiej
Odprysk poezji. Stanisław Dróżdż mówi. Warszawska premiera wywiadu-rzeki ze Stanisławem Dróżdżem, jaki w 2006 roku przeprowadziła Małgorzata Dawidek-Gryglicka. Stanisław Dróżdż [1939-2009] to poeta konkretny, jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX w. Od 1967 roku tworzył prace z pogranicza literatury i sztuk wizualnych, definiowane przez niego jako pojęciokształty. Łączył w nich symbole językowe z porządkami innych nauk, np. systemami matematycznymi.
Staromiejski Dom Kultury – sala kameralna
godz. 14.00 – 16.00
• Re-konstrukcja ekopolis w najnowszej polskiej literaturze. W tył, w przód czy poza czasem? – dyskusja
Otwierają: Michał Czaja, Michał Kasprzak
Uczestniczą: Jakub Momro, Eliza Szybowicz, Piotr ŚliwińskiW naszym Manifestacyjnym panelu postaramy się przyjrzeć przede wszystkim temu, czy i w jaki sposób polska literatura współczesna mogłaby pretendować do roli aktorki lub reżyserki zmiany społecznej. Czy jej potencjał wypełnia się w dystopijnych, apokaliptycznych wizjach obecnego świata, czy może jednak projektuje ona przestrzenie, które bez większego zażenowania nazwalibyśmy eutopiami (miejscami pożądanymi)? Co jest wreszcie stawką w tej grze: fikcja czy „realne” życie?
Klub Solec, ul. Solec 44
godz. 20.00 – 2.00
• Same, same – Barbara Klicka (wiersze), Malgorzata „Tekla” Tekiel (bas)
• Maraton poetycki: Andrzej Sosnowski i Tadeusz Pióro
Agnieszka Mirahina, Bartosz Konstrat, Michał Szymaniak, Natalia Malek
• Rocznik 67 – Adam Wiedemann, Joanna Oparek, Artur Grabowski, Marcin Sendecki
Rocznik 67
W 1967 roku Czesław Niemen wykonał na festiwalu w Sopocie piosenkę „Dziwny jest ten świat”; Witold Lutosławski napisał II Symfonię, a Terry Riley – „In C”; swoje debiutanckie płyty wydali Doorsi, Pink Floydzi i Velvet Undergrand, ukazał się też „Sierżant Pieprz” Beatlesów, „Surrealistyczna Poduszka” Jefferson Airplane i album Ewy Demarczyk z piosenkami Zygmunta Koniecznego. W literaturze nic się jak gdyby nie działo, urodziło się wszakże kilkoro poetów, obecnie stanowiących niebylejaką gromadkę: Wojciech Bonowicz, Ewa Sonnenberg, Miłosz Biedrzycki, Krzysztof Śliwka, Joanna Oparek, Artur Grabowski, Marcin Sendecki i Adam Wiedemann.Część z nich dała się oto zaprosić na wspólny występ z okazji 45. urodzin, które w roku bieżącym obchodzili lub będą obchodzić.
• Scenariusz dla milczącego poety i rozczytanej publiczności – Elżbieta Lipińska, Inspiracje Cage’owsko-Schaefferowskie
• Audiomara – Sławomir Gołaszewski, Paweł Kozioł, Leszek Woźniakiewicz
• Maraton poetycki: Szczepan Kopyt, Maciej Melecki, Zuza Ogorzewska, Magdalena Gałkowska, Waldemar Jocher, Paweł Kozioł, Albert Sienkiewicz, Marcin Czerwiński, Rafał Gawin, Monika Błaszczak + goście
Od godziny 12.00 do 18.00 w Klubie Solec będzie odbywał się Kongres Poetów prowadzony przez Igora Stokfiszewskiego, Monikę Blaszczak i Kazimierza Malinowskiego.
Niedziela, 9 WRZEŚNIA 2012
Staromiejski Dom Kultury – sala klubowa
godz. 12.00 – 14.00
• Krytyka czy klinika – krytyka jako etyczne wytwarzanie czy estetyczna re-kreacja? – dyskusja
Prowadzący: Michał Czaja
Paneliści: Paweł Kaczmarski, Maciej Topolski, Karolina Felberg, Przemek Witkowski
Gdy krytyka staje się kliniką, literatura zamienia się w chore ciało bez organów, a krytyczna machina zostaje zneutralizowana i sprowadzona do genetycznych ułomności tekstu i analiz estetycznych. Gdy krytyk w stanie klinicznym zaczyna taniec z tekstem, wszystko staje się jałową rekreacją na spacerniaku wokół dobrze nam znanych nazwisk i metafor, pustych pojęć czerpanych z metafizycznego słownika hermeneutyki i psychologii, a wszystko po to, by skutecznie wypełniać przestrzeń tekstualnej i socjologicznej gry. Przyszedł więc czas, by spytać krytyków: tych, którzy podnoszą rękę na autora i jego dzieło, jak przywrócić krytyce moc tworzenia, rzeczywistą siłę, która nie pozwala ciału zasnąć, nieustannie pobudzając je w etycznym napięciu do kolejnego wysiłku? Spróbujemy spytać młodych krytyków o kryteria estetycznej weryfikacji, o często podnoszoną kwestię smaku, o to, czy broni on nas przed bylejakością i tak zwaną „złą” literaturą, czy może jest jedynie literackim respiratorem. Na koniec poruszymy zapewne problem współuczestnictwa w literaturze – od wolnej przestrzeni kongresu po zamknięty na odrzuconych salon. Zapraszamy do dyskusji!
Restauracja Corso, Plac Zbawiciela
godz. 11.00
• Grupa Poetycka Rebjata z gościnnym udziałem Pani Katarzyny Ważyk zaprasza na II Śniadanie Wicemistrzów
W programie:
– jajecznica z trzech wierszy – 11 zł
– naleśniki rymowane (*2szt.) – 13 zł
– tosty literackie – 15 zł
– wino musująco-recytujące Igristoje (but.) – 25 zł.
Na deser: żenada poetycka w zalewie wiśniowej.
Projekt zakłada udział dziewcząt i kobiet dojrzałych.
Piwnica na Wójtowskiej
godz. 13.00 – 19.00
• OJOJOJ W AKCJI (performance) – Teatr Mariana Bednarka
Reżyseria, scenografia, dźwięk, kostiumy: Marian Lech Bednarek
Muzyka: folk ukraiński
Występują: Sławomir Kubat, Magdalena Saluk, Katarzyna Łaciak, Marian Lech Bednarek
Performance OJOJOJ W AKCJI to próba per formatywnego ukazania Żywej Formy Poezji, która polega na zespoleniu tekstu z ruchem ciała i obrazem skomponowanym przez ciało aktora. W efekcie szereg kompozycji plastycznych ukazuje formę otwartą na dalsze dzianie się
• Otwarty Turniej 1 Wiersza dedykowany Tomkowi Pułce – godz. 13.30
Więcej: www.manifestacjepoetyckie.sdk.pl