„Co Witkacemu śpiewała Nadieżda Plewicka?”
Oddział: , Dodano: 22 lutego 2015

Serdecznie zapraszamy na wykład red. Krzysztofa Dubińskiego pt. „Co Witkacemu śpiewała Nadieżda Plewicka?”. Wieczór odbędzie się we wtorek 31 marca o godz. 18.30 w Muzeum Andrzeja Struga, al. Niepodległości 210 m.10 w Warszawie.

Wiosną 1916 r. rosyjska śpiewaczka estradowa Nadieżda Plewicka koncertowała dla pułków lejbgwardii stacjonujących w południowej Galicji. Poznała wówczas oficera Pawłowskiego Pułku Piechoty lejbgwardii porucznika Lewickiego, który był kolegą Witkacego z tego samego batalionu. Ślub Plewickiej i Lewickiego odbył się jesienią 1916 r. w Petersburgu, a Witkacy zapewne na nim był, bo przebywał wówczas w stolicy Rosji na rekonwalescencji po kontuzji odniesionej podczas bitwy nad Stochodem. Po wojnie Plewicka przebywająca na emigracji koncertowała kilkakrotnie w Polsce. W 1937 r. została aresztowana przez kontrwywiad francuski jako agentka sowieckiego NKWD i skazana na 20 lat więzienia. Jej proces, obszernie relacjonowany przez polską prasę musiał być dla Witkacego ostrzeżeniem przed tym, co może go spotkać, gdyby trafił w ręce bolszewików. Po 17 września 1939 r. najprawdopodobniej wpadłby w ręce NKWD. Wybrał samobójczą śmierć.

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę nowych wątków biografii Witkacego. Pan Krzysztof Dubiński od lat zajmuje się badaniem pobytu Stanisława Ignacego na wschodzie a swoimi odkryciami dzieli się z Państwem między innymi w Muzeum Struga, podczas prelekcji (Witkacy w mundurze, Trupi odór Stochodu. Bitwa Witkacego).


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP