Gombrowicz wraca jesienią
Oddział: , Dodano: 30 sierpnia 2013

Do Wsoli wraca „Powrót Gombrowicza, czyli cykl wydarzeń przypominających o 50. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Argentyny do Europy. W muzeum pisarza będzie można uczestniczyć w interesujących spotkaniach literackich oraz wydarzeniu muzycznym, czyli jak zwykle: słuchać, myśleć, rozmawiać.

W niedzielę, 8 września obchodzić będziemy nieoficjalne imieniny Witolda. Nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił. Z tej okazji we Wsoli wyjątkowi goście: przede wszystkim Rita Gombrowicz, a po rozmowie z nią duże wydarzenie muzyczne – Renata Przemyk akustycznie.

Z wdową po pisarzu rozmawiać będą: Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński. Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak to spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy to ona, a nie jej mąż, będzie głównym tematem rozmowy.

Po spotkaniu zapraszamy na koncert Renaty Przemyk, artystki obecnej na scenie od ponad 20 lat, laureatki licznych prestiżowych nagród muzycznych w Polsce. Koncertowała nie tylko w kraju, ale również we Francji (w Normandii, Bretanii i Paryżu), Niemczech i USA. Artystka pisze muzykę także do spektakli teatralnych. Towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski i Maciej Mąka (gitary).

Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 17.15 przy przystanku autobusowym (ulica Chrobrego), przy centrum handlowym. Powrót około godz. 22.

Spotkanie z Ritą Gombrowicz i koncert organizowane są w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

Dotychczas w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza” gościliśmy we Wsoli reżysera paryskiej prapremiery „Ślubu” Jorge Lavelliego, z którym o teatrze Gombrowicza rozmawiał wybitny krytyk i teatrolog Janusz Majcherek.

Podczas Nocy Muzeów o intymnym dzienniku Gombrowicza zatytułowanym „Kronos” rozmawiały: Klementyna Suchanow (współredaktorka „Kronosa”) i Anna Łabędzka (wykładowca Uniwersytetu w Rennes, współpracownica Rity Gombrowicz). Fragmenty książki przeczytał Mariusz Bonaszewski (aktor Teatru Narodowego).

Wiosenną edycję wydarzeń związanych z powrotem Gombrowicza do Europy zakończyliśmy polską premierą filmu dokumentalnego „Zabijcie Witolda”, zrealizowanego przez Agnieszkę Herbich i Lucasa Trajtengartz’a (Retina Films) na zlecenie MSZ w Argentynie.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP