We wrześniu 2012 roku Polska już po raz 20 weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Pod wieloma względami edycja ta będzie wyjątkowa, będzie bowiem nawiązywała nie tylko do wydarzeń i miejsc, ale także do naszej bogatej tradycji.
„Tajemnice codzienności” to hasło EDD 2012 w Polsce.
„Tajemnice codzienności” w Muzeum Andrzeja Struga – 16 września 2012
Czynne od 10:00 – 18:30
Tego dnia uchylamy rąbka tajemnic życia prywatnego Andrzeja Struga. Na specjalnie przygotowanej ekspozycji zaprezentujemy pamiętnik pisarza zatytułowany „Dzieje opętania”, niepublikowany i nieudostępniany w oryginale. „Dzieje opętania” odsłaniają mroczną stronę osobowości Struga, pasje i namiętności kłębiące się pod jego kształtowanym na co dzień nieskazitelnym wizerunkiem człowieka instytucji, autorytetu moralnego lewicy. Rękopis to bez wątpienia jedno z najcenniejszych świadectw życia pisarza.
Przez cały dzień goście będą mogli poznać tajemnice mieszkania państwa Strugów. Udostępnimy wnętrza zwykle niedostępne dla zwiedzających, dziś zaadoptowane już do innych celów. Będzie można zobaczyć, jak wyglądało i jak teraz wygląda pomieszczenie dla służącej, dowiedzieć się, gdzie mieściła się łazienka państwa Strugów. I obejrzeć zdjęcia przedwojennej kotłowni. Opowiemy także o zwyczajnej – niezwykłej historii mieszkania w czasie PRL, które – odbudowane ze zniszczeń wojennych – zanim zostało zamienione w Muzeum, było domem, zamieszkiwanym przez dwie rodziny.
O godzinie 17.00 odbędzie się pokaz filmu „Mocny człowiek”. To jedno z arcydzieł międzywojennego kina niemego. Strug był autorem literackiego opracowania scenariusza do filmu. Kopię „Mocnego człowieka” odnaleziono całkiem niedawno, bo w 1997 roku, w zakamarkach Królewskiego Archiwum Filmowego w Brukseli. Współczesna edycja „Mocnego człowieka” wzbogacona została o znakomitą, transową muzykę m.in. autorstwa Macieja Maleńczuka. Warto zobaczyć i posłuchać – zapraszamy.
Adres:
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
00-608 Warszawa
tel. 22 825 09 71
muzeum-struga@muzeumliteratury.pl
„Tajemnice codzienności” w Muzeum Władysława Broniewskiego – 16 września 2012
Czynne od 12:00 – 17:00
Proponujemy zwiedzanie Muzeum Broniewskiego od kuchni w rzeczywistości i w przenośni. Zwiedzający przechodzili by najpierw przez kuchnię (mogliby tam np. dostać krakersa, czy wafelka) potem schodami kuchennymi do pokoju Marysi czyli teraz „roboczego” , gdzie byłyby porozkładane jakieś (mniej wartościowe archiwalia) w szafowym włączony komputer jakaś otwarta praca. Przechodząc do pokojów Wandy i Władysława otwieramy szafę pancerną, potem w dół i już taka bardziej normalka – duży pokój i gabinet. Czyli pokazujemy kuchnię i zaplecze rzeczywiste, no i kuchnię pracy muzealnej.
Adres:
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51
00-561 Warszawa
tel. 22 845 03 28
muzeum-broniewskiego@muzeumliteratury.pl
„Tajemnice codzienności” w Muzeum Marii Dąbrowskiej – 16 września 2012
Czynne od 12:00 – 17:00
„Tu zaszła zmiana…” Historia widoku z okna pokoju Marii Dąbrowskiej.
Maria Dąbrowska mieszkała przy ul. Polnej 40 przez 37 lat. Gdy wprowadzała się do mieszkania nr 31 w oficynie na drugim piętrze latem 1917 r. ul. Polna była peryferyjną ulicą Warszawy biorącą swoją nazwę od nieodległych Pól Mokotowskich. Maria Dąbrowska przez 22 lata z okien swojego pokoju obserwowała niemal wiejski krajobraz. Uwieczniła go w pięciu akwarelach zatytułowanych „Widok z mojego okna”. Początkiem końca tego sielskiego widoku był wrzesień 1939 r. W 1950 r. powstało opowiadanie Marii Dąbrowskiej „Tu zaszła zmiana”. Widok z okna był już zupełnie inny.
W ramach „Tajemnic codzienności” proponujemy zwiedzającym zapoznanie się z historią widoku z okna pokoju Marii Dąbrowskiej. Posłuchanie taśmy z głosem Marii Dąbrowskiej czytającej fragment opowiadania „Tu zaszła zmiana”, przeczytanie przez pracownika Muzeum dwóch innych fragmentów tego opowiadania oraz fragmentu Dzienników. Dzieciom proponujemy rysowanie aktualnego widoku z okna Marii Dąbrowskiej i porównanie go z dawnym widokiem uwiecznionym przez pisarkę.
Adres:
ul Polna 40 m. 31
00-635 Warszawa
tel. 22 825 31 13
muzeum-dabrowskiej@muzeumliteratury.pl